Marsz Wolności i Parada Schumana. Zobacz trasy sobotnich przemarszów [MAPKA]

W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności organizowany przez Platformę Obywatelską. Tego samego dnia odbędzie się również "Parada Schumana" oraz przejazd pojazdów bojowych z okazji Dnia Strażaka.

Błękitny "Marsz Wolności" Platformy Obywatelskiej ma rozpocząć się w sobotę, 6 maja o godz. 13 na pl. Bankowym i zakończyć na pl. Konstytucji.

Półtorej godziny wcześniej, z okazji Dnia Europy, ulicami Warszawy przejdzie doroczna "Parada Schumana". Zgodę na oba zgromadzenia wydał już stołeczny ratusz.

Marsze i przejazdy w Warszawie 6 majaMarsze i przejazdy w Warszawie 6 maja fot. Marta Kondrusik

Błękitny marsz

- Chcemy zgromadzić wszystkie siły opozycyjne względem PiS, które chcą walczyć o wolność i inne ważne wartości, takie jak obecność Polski w Unii - powiedział o marszu szef Biura Krajowego Platformy Piotr Borys.

W marszu, oprócz działaczy Platformy Obywatelskiej, mają wziąć udział również Polskie Stronnictwo Ludowe, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także powołany w marcu ogólnopolski Samorządowy Komitet Protestacyjny, sprzeciwiający się wszelkim próbom "ponownej centralizacji państwa".

Platforma liczy, że "Marsz Wolności" zgromadzi ponad 100 tys. uczestników. Sama, jak w manifestacji przed rokiem, zamierza przywieźć do Warszawy kilkuset autokarami działaczy swej partii oraz innych chętnych do udziału w wydarzeniu.

Uczestnicy marszu zbiorą się na placu Bankowym, z którego o 13:00 ruszą w kierunku Placu Konstytucji, gdzie marsz się zakończy.

Parada Schumana

Parada Schumana to z kolei manifestacja osób, które opowiadają się za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz aktywną rolą Polski w silnej Unii Europejskiej. Jak informują organizatorzy, Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, niepowiązaną z żadną z partii politycznych.

Termin ten jest powiązany z przypadającym na 9 maja Dniem Europy, kiedy to w 1950 roku Robert Schuman ogłosił swój plan integracji kontynentu. - Zapraszamy wszystkich podzielających naszą propozycję dla przyszłości Europy, niezależnie od preferencji partyjnych. Startujemy 6 maja o godz. 11:30 w Warszawie. 

Pochód rozpocznie się o 11:30 przy Krakowskim Przedmieściu (okolice Kościoła św. Anny). Parada przejdzie ulicą Miodową, dalej Senatorską, do Wierzbowej, Moliera, Królewskiej, aż do Krakowskiego Przedmieścia, gdzie mieścić się będzie Miasteczko Schumana.

Utrudnienia w ruchu 

W związku z przemarszami, a także odbywającymi się 6 maja obchodami Dnia Strażaka (W godz. 13:00 - 13:20 odbędzie się przejazd pojazdów bojowych Straży Pożarnej na trasie: pl. Teatralny – Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska), zostaną zamknięte czasowo niektóre ulice, a autobusy zostaną przekierowane na trasy objazdowe.

W godzinach odbywania się określonych wydarzeń zostaną zamknięte ulice: pl. Bankowy, ul. Marszałkowska, Krakowskie Przedmieście, ulica Miodowa, pl. Piłsudskiego, ul. Senatorska, pl. Teatralny, ul. Wierzbowa, ul. Królewska, ul Moliera.

Na objazdy zostaną przekierowane m.in. takie linie autobusowe, jak 116, 107, 503, 111, 128, 175, 178, 180, 222, 518, 520. A także tramwaje: 4, 15, 18, 35.

Szczegółowe informacje na temat objazdów na stronie ZTM.

Więcej o: