Nie będzie metropolii warszawskiej. PiS wycofuje się z ustawy

- Podjęliśmy decyzję, by wycofać projekt dotyczący metropolii warszawskiej, jeszcze w piątek pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu - poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Poseł podkreślił, że podczas konsultacji społecznych ws projektu ustawy pojawiło się bardzo wiele pytań.

Decyzja, by wycofać projekt

- To przekonało nas również do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. Projekt, czy sama idea w tej chwili metropolii warszawskiej, tego jak ona powinna być skonstruowana - mówił.

Dlatego wnioskodawcy projektu podjęli decyzję, żeby projekt wycofać z parlamentu. Politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakiś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej".

Projekt PiS

Według pierwotnego projektu PiS, do wielkiej Warszawy miało zostać przyłączonych ponad 30 gmin.

W skład metropolii weszłyby gmina Warszawa, a także gminy takie jak: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Kontrowersje wokół ustawy

Projekt od razu wzbudził kontrowersje. Mieszkańcy i władze gmin obawiali się, że zmiana mogłaby doprowadzić do ograniczenia ich niezależności. Władze Warszawy z kolei spekulowały, że w ten sposób PiS chce przejąć władzę w stolicy.

Gminy zaczęły wnioskować o przeprowadzenie referendum. Referendum w Warszawie zostało odrzucone, odbyło się za to referendum w Legionowie, gdzie przeciwko ustawie zagłosowało ponad 90 proc. głosujących.

W maju i czerwcu miały się odbyć referenda w kolejnych 17 gminach. 

Więcej o: