Budowa największej inwestycji w Warszawie wstrzymana. Ratusz: "Szokująca decyzja"

Warta 1,1 miliarda zł budowa wolskiego odcinka II linii metra została wstrzymana. "Decyzję przerywającą prace wydano na podstawie wątpliwości".

Nadzór budowlany ma wątpliwości, czy inwestor, czyli Metro Warszawskie, prawidłowo złożył oświadczenia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane do sześciu działek, które - jak twierdzi stołeczny ratusz - nie wchodzą w bezpośredni obszar inwestycji.

Najważniejsza inwestycja dla nas warszawiaków, największa w tej części Europy inwestycja samorządowa została brutalnie wstrzymana – komentuje Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy.

Sprawa wielokrotnie wyjaśniana 

W ten sposób Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego zablokował budowę najważniejszej stacji II linii metra, ponieważ właśnie tu planowano uruchomienie tarczy do drążenia tuneli.

Fragment spornych działek związany jest z postępowaniem zwrotowym przeprowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa. Obecnie w tej sprawie toczy się postępowanie prokuratorskie - wyjaśnia Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Co więcej, inspektor budowlany podważył także decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS), który, zanim wydał zgodę na budowę metra, przez dziewięć miesięcy analizował dokumentację inwestycji.

Przecież niemożliwe jest, aby w trwającym dziewięć miesięcy procesie uzyskiwania zgody na budowę wojewoda nie zweryfikował podstawowej informacji jaką jest prawo inwestora do dysponowania gruntami na których ma być prowadzona budowa - mówi Renata Kaznowska.

Dla potrzeb budowy stacji C06 „Księcia Janusza” niezbędnych było 107 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 62 571 m2. Wątpliwości GINB dotyczą sześciu z nich o powierzchni 1916 m2 (3 proc. terenu inwestycji).

Sprawdzanie własności oświadczenia o dysponowaniu nieruchomości na cele budowlane to jeden z podstawowych dokumentów. Nie da się wybudować na cudzej własności - wyjaśnia Renata Kaznowska.

Prace, które miały zostać przeprowadzone na ich obszarze niemal się zakończyły, a dotyczyły tzw. przekładek instalacji podziemnych. 

Decyzja inspektora budowlanego (datowana na 11 kwietnia) jeszcze do ratusza nie dotarła. O wstrzymaniu prac urzędnicy dowiedzieli się z Twittera, pismo od nadzoru budowlanego udostępnił na swoim profilu radny Oskar Hejka (PiS).

To niedopuszczalne by miasto dowiadywało się o zatrzymaniu budowy wartej ponad miliard złotych z profilu na portalu społecznościowym jednego z radnych PiS – skomentował Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Gigantyczne problemy

Jak ta decyzja wpłynie na budowę innych stacji metra? W maju planowano otworzyć oferty na projektowanie dalszych odcinków na Bemowo.

Nie odważę się budować metra na budowie, której nie będę miała gdzie podłączyć - wyjaśnia Renata Kaznowska.

Zaznacza również, że miasto musi teraz wstrzymać prace i zająć się zabezpieczeniem terenu. 

Nie możemy kontynuować prac przyjętych zgodnie z harmonogramem, zresztą bardzo szczegółowym, rozliczonym w godzinach. Zamiast budować, musimy zabezpieczyć to, co już powstało, aby nie uległo zniszczeniu - wyjaśnia Renata Kaznowska.

To, co jej zdaniem nadzór budowlany powinien zrobić najpierw, to zbadać dokumenty, ocenić ich wiarygodność i dopiero wtedy zdecydować o uchyleniu decyzji na budowę. 

Mamy do czynienia z absolutnym precedensem, w skali niewyobrażalnej w skutkach. Nie tylko dla naszej inwestycji. Sprawa ta pokazuje otwartą drogę do tego, że można zablokować każdą inwestycję w tym kraju.

Przy jednym stole

Stołeczny ratusz zaapelował do wojewody o powołanie specjalnego zespołu kryzysowego. 

Decyzja została uchylona do ponownego rozpatrzenia. Przy dobrej woli wszystkich stron jesteśmy w stanie ten temat zakończyć w ciągu kilku dni - zaznacza wiceprezydent.

A TERAZ PRZECZYTAJ: Zdjęcia polskiego fotografa z czasów PRL robią furorę na całym świecie. Teraz możesz je zobaczyć w Polsce

Więcej o: