Wstrzymano budowę stacji metra na Woli. Budowa II linii podziemnej kolejki się opóźni?

Generalny Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał budowę II linii metra. Twierdzi, że działka, na której ma powstać jedna ze stacji, nie należy do miasta.

Sprawa dotyczy pozwolenia na budowę stacji Księcia Janusza, Młynów oraz na budowę dwóch tuneli (między stacją Księcia Janusza i Młynów oraz między stacją Młynów i Płocka). 

Ratusz: decyzja PiS

Tę właśnie decyzję podważył właśnie GINB. Chodzi dokładnie o niewielką działkę między ul. Księcia Janusza, a centrum handlowym Wola Park. Co na to stołeczny ratusz?

Została uchylona decyzja wojewody z PiS. Przed wydaniem pozwolenia na budowę stacji wszystkie dokumenty były przez niego wnikliwie sprawdzane - wyjaśnia w rozmowie z metrowarszawa.pl  Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza 


I dodaje, że zanim projekty trafiły do nadzoru budowlanego, zatwierdzenie projektów zajęło wojewodzie około 9 miesięcy. Zanim podjął decyzję zwracał ratuszowi dokumentację do poprawy. Ostatecznie wojewoda stwierdził: 

Złożona dokumentacja jest zgodna z przepisami prawa, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby inwestor rozpoczął prace na zachodnim odcinku II linii metra - wyjaśniał wojewoda Zdzisław Sipiera.

Akt notarialny zakupu dwóch działek w rejonie centrum handlowego Wola Park przekazała nadzorowi budowlanemu spółka Lokaty Budowlane. Dokumentami dysponującymi do działki przedstawiła także Spółdzielnia mieszkaniowa Koło. Ponadto nadzór budowlany zauważył, że w dokumentacji nie było podpisów wszystkich projektantów.

Na razie ratusz uchylającej decyzji GINB nie otrzymał. 

Wojewoda: analizujemy 

Decyzję wstrzymującą budowę metra otrzymał już za to urząd wojewody mazowieckiego. 

Chodzi dokładnie o stację Księcia Janusza - wyjaśnia Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego.

Więcej sprawy nie chce komentować, ponieważ - jak mówi - "na razie zapoznajemy się z dokumentami". O sprawie poinformował radny Oskar Hejka (PiS). Nie zaznaczył tylko, że uchylono decyzję wojewody, a nie miasta.

Prace zostaną wstrzymane 

Wszystko wskazuje na to, że prace nad budową stacji zostaną wstrzymane. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Oznacza to, że stołeczny ratusz ponownie zostanie wezwany do uzupełnienia dokumentacji. 

Wolski odcinek drugiej linii metra ma mieć trzy stacje. Jej koszt przewidziano na 1 mld 148 mln zł. Inwestycja ma być gotowa 38 miesięcy od podpisania umowy. Teoretycznie powinna zostać oddana do użytku przed końcem 2019 r. 

A TERAZ PRZECZYTAJ: Tak powstaje metro w Warszawie. Zobacz niezwykły film z lotu ptaka [WIDEO]

Więcej o: