Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Znamy datę pierwszego występu

Koncerty Chopinowskie w Warszawie na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz stolicy. 58. sezon zostanie zainaugurowany w niedzielę 14 maja. Sezon koncertowy w Łazienkach Królewskich potrwa do 24 września.

Na ten moment czekało wielu wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.

Nie tylko dla koneserów

Od 14 maja maja do 24 września w każdą niedzielę w Łazienkach Królewskich na scenie zaprezentują się wybitni pianiści. Będziemy mogli ich posłuchać dwukrotnie: o godzinie 12 i 16. Wstęp na jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w stolicy jest wolny.

58. sezon Koncertów Chopinowskich zainaugurują pianiści o międzynarodowej sławie -Lukas Geniušas z Litwy i Konrad Skolarski.

27- letni Geniušas jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Zdobył m.in pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym Giny Bachauer w Salt Lake City w 2010 roku oraz dwa lata później pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla młodych pianistów w Petersburgu. Występował m.in w Brazylii, Japonii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech i Francji.

Klasyka i nowatorstwo w jednym

O Skolarskim mówi się, że "gra jak wielki wirtuoz fortepianu". Naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku czterech lat. Uczył się pod okiem najlepszych m.in od legendarnego prof. Petera Feuchtwangera. Spod jego skrzydeł wyrosło wielu wybitnych pianistów. 

Dziś sam jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Skolarski nie zapomina jednak o własnej twórczości. Dwa albumy artysty odbiły się szerokim echem w świecie muzyki poważnej. Wciąż koncertuje. 

Taki zestaw na inaugurację jest czytelnym znakiem tego, że organizatorzy - Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, stawiają zarówno na dojrzałość i klasyczne podejście, jak i młodość oraz nowatorstwo.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach

Apogeum zainteresowania koncerty przeżywały w 2010 r. Wówczas na całym świecie obchodzony był Rok Chopinowski, przypadający na 200 lat od narodzin kompozytora. Wśród bohaterów obchodów był, biorący udział w licznych koncertach i projektach, Karol Radziwonowicz - jeden z najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina.

Więcej o: