Zostało ci jedzenie po świętach? Nie wyrzucaj! Dzięki niej trafi do tych, którzy są głodni

"W najbliższą Wielkanoc możecie oddawać szamkę dla tych bardziej od nas głodnych - apeluje Maria, która wspólnie ze znajomymi odbierze świąteczne potrawy i zawiezie je bezdomnym.

Aby przekazać jedzenie, wystarczy skontaktować się z organizatorami akcji, którzy jeszcze tego samego dnia odbiorą świąteczne potrawy i zawiozą je do lokalnej jadłodajni dla bezdomnych.

Marzenie: wielkanocne jajeczko

Inicjatorką wydarzenia jest Maria Skołożyńska, która na pomysł akcji wpadła dwa lata temu, dzieląc się jedzeniem z napotkanym przypadkowo mężczyzną. 

Wszystko zaczęło się, gdy w Wielkanoc podszedł do mnie bezdomny i poprosił o dwa zł - opowiada Maria Skołożyńska. - Odpowiedziałam, że nie dam mu pieniędzy, ale mogę kupić jedzenie.

Okazało się, że mężczyzna marzy o jajkach na twardo, ale nie ma gdzie ich ugotować.

Zaproponowałam, że spotkamy się za kilka godzin w umówionym miejscu. Kiedy dojechałam do domu, zobaczyłam tak dużo jedzenia, że na pewno nie zjemy wszystkiego w czasie świąt - opowiada.

O pomoc w skompletowaniu paczki poprosiła także swoich znajomych. Odzew był ogromny.

Przez najbliższe dni jeździłam od domu do domu, a następnie przekazywała jedzenie mojemu nowemu bezdomnemu koledze - wspomina.

Na początku Maria działała jedynie w Warszawie. Teraz akcja obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, m.in. Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmieście, Szczecin, Bydgoszcz i Gliwice. 

Pomaganie to miłość 

- Akcję robimy to z wielu powodów - zaznacza Maria. I dodaje:

Dlatego, że jedzenie nie powinno się marnować. Dlatego, że warto coś dobrego zrobić dla drugiego człowieka. Dlatego, że jest wciąż mnóstwo głodnych osób. Dlatego, że pomaganie to jest miłość, a miłość jest najważniejsza.

Aby przekazać jedzenie, należy wejść na stronę: podzielmysie.pl, znajdziemy tu listę miast biorących udział w akcji. Kontakt: akcjapodzielmysie@gmail.com, 603 835 003.

Polak wyrzuca 52 kg jedzenia rocznie

Z danych zebranych w raporcie "Nie marnuj jedzenia 2016" opracowanego przez Federację Polskich Banków Żywności wynika, że w polskich śmieciach marnuje się rocznie ponad 9 milionów ton jedzenia. I jak wynika z danych, z roku na rok wyrzucamy go coraz więcej, średnio o 6 procent. Do najczęściej wyrzucanych produktów należą: pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Moglibyśmy nakarmić nimi 2 miliony głodnych osób.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Bo to czas złości i awantur". Dlaczego oni nie obchodzą Wielkanocy?

A teraz zobacz WIDEO: Dlaczego Wielkanoc raz jest w marcu, a raz w kwietniu? Wyjaśniamy skąd brak stałej daty

Dlaczego Wielkanoc raz jest w marcu, a raz w kwietniu? Wyjaśniamy skąd brak stałej daty

Więcej o:
Komentarze (4)
Zostało ci jedzenie po świętach? Nie wyrzucaj! Dzięki niej trafi do tych, którzy są głodni
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy w życiu nie ugotowałam/kupiłam za dużo jedzenia na święta.
  Ci ludzie mają coś z głową. Najpierw pazerność, nieumiarkowane. zakupy, potem wyrzuty sumienia.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 2 razy 0

  kupilem na swieta bialej kielbaski za 10 zeta. to cale moje wydatki swiateczne. niestety wszystko zjedzone. kk ani koncerny produkujace karme na mnie nie zarobia :)

 • ducatel

  0

  więcej na paliwo wyda xD

 • polak26

  Oceniono 5 razy -3

  Program 500+ aż o 94 proc. zmniejsza skrajne ubóstwo wśród dzieci. Liczba ubogich wśród najmłodszych zmniejszy się o nawet pół miliona - wynika z raportu „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy”.

  ale dużo mamy jeszcze biedy wśród osób 50+ i starszych. A rząd zamiast pomóc Polakom ugiął się przed propagandą lewaków i wysłał 34,7 miliona złotych dla muzułmanów. Czas głosować na ONR i Narodowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX