Multimedialny Park Fontann 2017. Wiemy, kiedy odbędzie się pierwszy pokaz!

Multimedialny Park Fontann to jedna z ulubionych atrakcji warszawiaków. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale i turystów. Wiemy, kiedy zaplanowano pierwsze show!

W Polsce jest wiele multimedialnych fontann, ale to ta warszawska jest najbardziej spektakularna. Kompleks składa się z czterech fontann. Muzykę do jednego ze spektakli specjalnie dla Warszawy skomponowała gwiazda muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre. Premierowy pokaz obejrzało aż 25 tysiące widzów. 

16 milionów barw i Jean Michel Jarre

Atrakcja składa się z 367 dysz wodnych (w tym większość jest sterowana cyfrowo), z których tryska jednocześnie 30 tysięcy litrów wody na minutę. A także 295 reflektorów LED RGB, a każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. 

W tym roku inauguracja multimedialnego kompleksu odbędzie się 1, 2 i 3 maja, o godzinie 21. 

Przygotowaliśmy specjalną atrakcję, która będzie nawiązywała do tematu nowego pokazu, który jak zawsze będzie mocno osadzony w klimatach warszawskich. Będzie to coś zupełnie nowego, z całkiem nowym motywem przewodnim - mówi Marta Szafranek ze Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia.

Milionowa publiczność

Multimedialny Park Fontann działa w stolicy od sześciu lat. W ubiegłym roku dla widzów przygotowano współczesną interpretację mitu o warszawskiej Syrenie. Zaprezentowano ją w kilku scenach, które rozgrywały się w różnych miejscach Warszawy - nad Wisłą, na Starym Mieście oraz w jednej ze stołecznych szkół. 

Park Fontann w WarszawiePark Fontann w Warszawie Fot. Adam Stepień / Agencja Wyborcza.pl

Liczba widzów, która odwiedza stołeczne fontanny jest imponująca. 

Prawie milion osób, warszawiaków i turystów odwiedziło Multimedialny Park Fontann w ubiegłym roku – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Pokazy odbywają się od maja do sierpnia (w piątki i soboty o godz. 21.30), we wrześniu - o godz. 21. Wstęp jest bezpłatny.

Park Fontann na Podzamczu.Park Fontann na Podzamczu. Fot. Stefan Romanik / Agencja Wyborcza.pl

Tańcząca czy fruwająca? 

Warszawa może pochwalić się jedną z najlepszych i najnowocześniejszych fontann w Europie. Które jeszcze robią spektakularne wrażenie: fontanna w Las Vegas, tańcząca w Pradze, fruwająca w Japonii, a może pełna przepychu w Dubaju? 

Z kolei Dubai może pochwalić się największym na świecie kompleksem 'Tańczących Fontann'Z kolei Dubai może pochwalić się największym na świecie kompleksem 'Tańczących Fontann' dubaj.wyjazdy.travel

Instalacja znajduje się na 30-hektarowym jeziorze Burj Khalifa, położonym w centrum miasta. I oświetlona jest 6 tys. lamp. Natomiast woda tryska ponad 152 metry w górę (na długości 275 metrów). Wszystko to w rytm arabskiej muzyki, w tym najlepiej sprzedającego się utworu tanecznego 'Shik Shak Shok'.

The Fountains of Bellagio w Las VegasThe Fountains of Bellagio w Las Vegas www.bellagio.com

Z kolei The Fountains of Bellagio to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Las Vegas. Gigantyczne fontanny znajdują się przed superluksusowym hotelem i kasynem Bellagio. 

Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'.Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'. Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'.

Amerykańskie kasyno i jego słynne fontanny pojawiły się w wielu znanych filmach, m.in. w finałowej scenie 'Ocean's Thirteen', gdzie główni bohaterowie filmu (m.in. Brad Pitt, Matt Damo i George Clooney) wspólnie oglądają show Bellagio.

Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'.Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'. Kadr z filmu 'Oceans Thirteen'.

A tak wygląda fontanna Križikova w Pradze. Jest unikatem w skali europejskiej, ponieważ jej historia sięga 1891 roku, ale swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza wykonanej 100 lat później rekonstrukcji. Zaprojektowana została przez słynnego wynalazcę Franciszka Krizika. Cały amfiteatr fontanny jest w stanie zmieścić ponad 6000 widzów.

Fontanna Križikova w PradzeFontanna Križikova w Pradze Oficjalna strona Pragi: www.prague.eu

W przeciwieństwie do tej w Warszawie wstęp na pokazy fontanny Križikova jest płatny. Bilet kosztuje 230 koron.

La Font m?gica, czyli kompleks fontann znajdujący się przy Avenida Maria Cristina w Barcelonie.La Font m?gica, czyli kompleks fontann znajdujący się przy Avenida Maria Cristina w Barcelonie. Wikipedia

Niesamowity pokaz światła, muzyki i wody odbywa się także w Barcelonie na wzgórzu Montijuic. Magiczna fontanna (Font magica) powstała z myślą o Wystawie Światowej w 1929 roku. Co ciekawe początkowo nie cieszyła się uznaniem. Uważano, że projekt jest zbyt ekstrawagancki. 

Latająca fontanna w mieście Osaka w Japonii.Latająca fontanna w mieście Osaka w Japonii. materiały prasowe

I na koniec Azja i jej dizajnerski majstersztyk. Pływające oraz latające fontanny zostały tak zaprojektowane, że sprawiają wrażenie jakby tworzące je 'kwadraty' startowały w kosmos. Atrakcja znajduje się w mieście Osaka, najbardziej zaludnionym mieście Japonii i szóstym na świecie.

Więcej o: