Runął fragment zabytkowej kamienicy na Pradze. Ewakuowano mieszkańców sąsiedniego budynku

Na warszawskiej Pradze zawaliła się część kamienicy. Budynek od lat nie był zamieszkany. Trwa akcja służb, nie ma informacji o poszkodowanych.

Po godz. 20 straż pożarna dostała informacje o katastrofie budowlanej przy ul. Wileńskiej 5 na Pradze-Północ. Doszło do zawalenia parteru i czterech pięter kamienicy. Uszkodzony został także sąsiedni budynek przy ul. Wileńskiej 7.

"Zawaleniu uległa klatka schodowa, ewakuowano 55 osób z sąsiedniego budynku, na miejscu 30 strażaków, brak osób poszkodowanych. Na miejscu grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami. Trwa ocena stabilności konstrukcji kamienicy" - poinformowała warszawska straż pożarna na Twitterze.

Na miejsce zdarzenia udał się burmistrz dzielnicy Wojciech Zabłocki i wiceprezydent Michał Olszewski. Pomagali oni w ewakuacji mieszkańców. 24 osoby zdecydowały się pojechać do hotelu. Reszta czekała w autobusie na dalsze instrukcje.

- W ciągu dnia dwa razy słyszałam załamanie. Jakby odgłos łamiącego się drzewa. Myślałam, że zepsuła się balustrada na naszej klatce schodowej - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl Pani Jadwiga. A jej syn dodaje: Ja w tym czasie siedziałem przed komputerem. Coś zadrżało, ale u nas to normalne, więc nie zwróciłem na to uwagi.

Katastrofa budowlana na warszawskiej Pradze

Zawalona kamienica od lat nie była remontowana. Nikt jej nie zamieszkiwał. Na miejscu katastrofy jest straż, policja i inspektor nadzoru budowlanego. Ma ustalić przyczyny zdarzenia. Ulica Wileńska jest zamknięta od Targowej do Inżynierskiej.

Kamienica znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W publikacji "Prażanie o Starej Pradze” możemy przeczytać, że jej pierwszym właścicielem była żydowska rodzina Lipsztatów, która zajmowała kilka mieszkań. Prawdopodobnie wszyscy zginęli w trakcie II wojny światowej.

A teraz zobacz WIDEO: Groźna sytuacja podczas akcji ratunkowej na gruzowisku w Świebodzicach

Groźna sytuacja podczas akcji ratunkowej na gruzowisku w Świebodzicach

Więcej o: