Po Legionowie, czas na Konstancin-Jeziorną. Referendum już w maju

10 kwietnia na sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w prawie referendum. Głosowanie już 28 maja.

Sukces referendum w Legionowie (ponad 90 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko pomysłowi Jacka Sasina na przyłączenie podwarszawskich gmin do Warszawy) sprawił, że i inne gminy chcą przeprowadzić głosowanie.

Nie tylko mieszkańcy Legionowa

W najbliższym czasie mają się odbyć referenda w Piasecznie, Pruszkowie czy m.in. w Nieporęcie. Pewne jest jedno - drugie referendum w sprawie powiększenia Warszawy odbędzie się w Konstancinie-Jeziornie. 

Mieszkańcy gminy będą mogli odpowiedzieć - "tak" lub "nie" na następujące pytanie: "Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna".

Referendum odbędzie się 28 maja 2017 roku, w godzinach 7-21.

Podpisy są

W Nieporęcie referendum ma się wstępnie odbyć 14 maja, w Piasecznie 4 czerwca. Głosowania chcą również mieszkańcy Pruszkowa i Podkowy Leśnej. W tych gminach radni jeszcze nie przegłosowali uchwały.

Złożenie wniosku o referendum dotyczące przyłączenia do Warszawy zapowiedzieli również mieszkańcy Józefowa. Chętnie przeprowadziliby je także w Raszynie.

Projekt PiS

W styczniu PiS złożyło projekt ustawy, wedle której Warszawa ma zostać powiększona o 33 gminy. W tej chwili, jak twierdzą przedstawiciele partii, trwają konsultacje z mieszkańcami. 

Do powiatu nazywanego „metropolia Warszawa” wcielone zostałyby: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Podkowa Leśna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka.

Ustawa budzi kontrowersje. Projekt został złożony bez uprzedniego skonsultowania z nikim, posiadał błędy, nie wyjaśniał ważnych kwestii - np. finansowania gmin.

Więcej o: