7. rocznica katastrofy smoleńskiej. W Warszawie odbędzie się 10 zgromadzeń

10 kwietnia odbędzie się 7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Oprócz uroczystości pod Pałacem Prezydenckim i na Powązkach odbędzie się w stolicy osiem innych zgromadzeń publicznych.

Obywatele RP, stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji, a nawet ekolodzy zorganizują zgromadzenia publiczne w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Mapka zgromadzeń 10 kwietniaMapka zgromadzeń 10 kwietnia Marta Kondrusik

Państwowe obchody rocznicy smoleńskiej

Państwowe obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczną się o godz. 20 w niedzielę, 9 kwietnia, a zakończą o godz. 24 w poniedziałek.

Przed Pałacem Prezydenckim odbędą się uroczystości państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbywać się będą w rejonie Rynku Starego Miasta oraz ulic Świętojańskiej, Jezuickiej, Kanonii, Placu Zamkowego, Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej.

O godz. 8.20 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowane przez stołeczny ratusz. Odczytana zostanie lista nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców.

8 zgromadzeń publicznych

Oprócz głównych obchodów, w rejonie przyległym do uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych.

Zaplanowano je m.in.: na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Trębackiej (50-200 osób), Skwerze ks. Twardowskiego (500 osób), z Pl. Krasińskich na Pl. Zamkowy (150 osób), z Pl. Piłsudskiego na Pl. Zamkowy (200 osób), z Pl. Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia (1000 osób), przed Domem Polonii (100-500 osób).

Marsz z Pl. Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia

Jak poinformowali Obywatele RP, zorganizują oni zgromadzenie na Pl. Piłsudskiego. - Zbierzemy się o godzinie 18, by wyruszyć stamtąd zwartymi grupami na teren państwowych obchodów, by do nich dołączyć po raz kolejny - informują Obywatele RP.

W marszu, który ma wyruszyć z Pl. Piłsudskiego, według deklaracji ma wziąć udział około tysiąca osób. Manifestację zaplanowano w godz. 18-22. Jej uczestnicy przejdą z pl. Piłsudskiego ulicą Focha i Trębacką dotrą do Krakowskiego Przedmieścia.

Inne osoby związane z Obywatelami RP zorganizują zgromadzenie na skwerze ks. Jana Twardowskiego, przed pomnikiem Bolesława Prusa. Celem manifestacji jest uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Zaplanowano je w godz. 8-22.

W godzinach 8-22 odbędą się również dwa zgromadzenia przy różnych adresach u zbiegu ul. Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia. Obie manifestacje organizowane są osoby związane z Obywatelami RP. Ich celem jest manifestacja w obronie wolności zgromadzeń. W każdej z nich ma uczestniczyć maksymalnie 200 osób.

Zgromadzenie odbędzie się również przed Domem Polonii. Ma w nim wziąć udział od 100 do 500 osób.

Dwa marsze

Między 14 a 16 odbędzie się marsz organizowany przez osobę prywatną, który ma na celu uczczenie pamięci ofiar katastrofy. Uczestnicy wyruszą z pl. Krasińskich i przejdą ulicą Miodową na pl. Zamkowy. 

O godzinie 17 planowany jest marsz organizowany przez stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji. Przewidziany jest na 200 osób. Uczestnicy przejdą ul. Focha, Moliera, Senatorską i Miodową - na pl. Zamkowy.

17 zakazów zgromadzeń

Ratusz wydał w sumie 17 zakazów zgromadzeń. W tym 10 dotyczyło osób związanych z PiS, 4 z ruchem "Obywatele RP, a 2 z "Solidarni 2010". 

- Urząd nie ma prawnej możliwości, aby wydać zgodę na zgromadzenie planowe na tym samym terenie co uroczystości państwowe organizowane przez rząd. Wszyscy oni dostali zakaz - informuje stołeczny ratusz.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej o: