Podwarszawskie gminy idą w ślady Legionowa. Podpisy "za referendum" zebrane w cztery dni

Pięć podwarszawskich gmin zapowiedziało już, że chce, tak jak Legionowo, przeprowadzić referendum w sprawie metropolii warszawskiej.

Sukces referendum w Legionowie (ponad 90 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko pomyśle Jacka Sasina na przyłączenie podwarszawskich gmin do Warszawy) sprawił, że i inne gminy chcą przeprowadzić głosowanie. 

W najbliższym czasie mają się odbyć referenda w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej, Nieporęcie.

Nieporęt - 14 maja

14 maja ma się odbyć referendum w Nieporęcie. W tej gminie z inicjatywą głosowania nie wyszli mieszkańcy, ale tak jak w Legionowie - radni. Uchwała o przeprowadzeniu referendum musi jeszcze przejść przez ręce wojewody mazowieckiego. 

Radni Nieporętu zachowali się sprytnie - postanowili zadać dokładnie takie samo pytanie, jak radni Legionowa (Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?) - tylko tam bowiem wojewoda zaopiniował pozytywnie uchwałę o referendum.

Podobnie zachowali się radni Konstancina- Jeziorny. Datę głosowania wyznaczyli na 28 maja. Jak informuje TVN Warszawa, sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się w Konstancinie w najbliższy poniedziałek 10 kwietnia. 

Piaseczno - 4 czerwca

Referendum w Piasecznie odbędzie się z inicjatywy mieszkańców. Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad 2 tysiące osób (mimo że wymagane było 700).

Głosowanie nad projektem odbędzie się 19 kwietnia, ale referendum już wstępnie zaplanowano na 4 czerwca.

Podkowa Leśna - tysiąc podpisów

Referendum chcą również mieszkańcy Podkowy Leśnej - gminy, która w pierwotnej wersji ustawy miała nie być włączona do "wielkiej Warszawy".

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Podkowy złożyli na biurku burmistrza Artura Tusińskiego ponad tysiąc podpisów. Jak pisze TVN Warszawa, akcja zbierania podpisów trwała zaledwie cztery dni. Wstępnie referendum miałoby się odbyć 4 czerwca.

Pruszków - podpisy zebrane

Duża presja ze strony mieszkańców jest również w Pruszkowie. Głosowanie nad projektem odbędzie się i tam, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy i w jakim trybie zostanie przeprowadzone. Podpisy mieszkańców, jak informuje wiceprezydent Pruszkowa, już są zebrane.

W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie radnych i tam zapadną ostateczne decyzje.

Złożenie wniosku o referendum dotyczące przyłączenia do Warszawy zapowiedzieli również mieszkańcy Józefowa. Chętnie przeprowadziliby je również w Raszynie.

Więcej o:
Komentarze (36)
Podwarszawskie gminy idą w ślady Legionowa. Podpisy "za referendum" zebrane w cztery dni
Zaloguj się
 • maciej_aszek

  Oceniono 26 razy 24

  "Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy byli ignorowani przez rząd Platformy, który nie wsłuchiwał się..."
  PiSie, do boju, pobij PO!!! Aaaaa, nie no, byłbym zapomniał: PiS się wsłuchuje, mocno się wsłuchuje, wsłuchuje się najmocniej na świecie. Ale jest jedno ale: słucha PiS tylko jednego wolaka, bo na to im "suweren" dał przyzwolenie.

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 20

  Przecież te referenda jako postkomunistyczne zostaną przez Sasina olane.

 • kawa79

  Oceniono 9 razy 9

  Za rok najmodniejszym adresem w Polsce będzie:
  Warszawa, ul. Nadmorska

 • zacisze16

  Oceniono 8 razy 8

  Jedyna okazja by się wypowiedzieć co się myśli...

 • e-komentarz

  Oceniono 6 razy 6

  A reszta "wianuszka" czeka aż PiS przegłosuje swoje?
  To może się stać nawet najbliższej nocy, do rana będzie podpisane i wydrukowane, i rano obudzicie się będąc Warszawiakami wbrew swojej woli.

 • guru133

  Oceniono 5 razy 5

  I tak oto niedoszłe imperium niedoszłego cara Sasina wali się w gruzy, zanim jeszcze powstało.

 • mczes57

  Oceniono 2 razy 2

  Ślązacy są jednak mądrzejsi. Te wieśniaki z pod Warszawy niech sobie dalej mieszkają w tych swoich zaściankach. Po co ich uszczęśliwiać na siłę. Przecież to sprawa polityczna.Może opozycja ugra na tym jakieś punkciki, ale wy burki z pod Grójca,Zielonki,Kobyłki itd. Stracicie najwięcej.Wykorzystują was politycznie cwaniaki z Wiejskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX