Podwarszawskie gminy idą w ślady Legionowa. Podpisy "za referendum" zebrane w cztery dni

Pięć podwarszawskich gmin zapowiedziało już, że chce, tak jak Legionowo, przeprowadzić referendum w sprawie metropolii warszawskiej.

Sukces referendum w Legionowie (ponad 90 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko pomyśle Jacka Sasina na przyłączenie podwarszawskich gmin do Warszawy) sprawił, że i inne gminy chcą przeprowadzić głosowanie. 

W najbliższym czasie mają się odbyć referenda w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej, Nieporęcie.

Nieporęt - 14 maja

14 maja ma się odbyć referendum w Nieporęcie. W tej gminie z inicjatywą głosowania nie wyszli mieszkańcy, ale tak jak w Legionowie - radni. Uchwała o przeprowadzeniu referendum musi jeszcze przejść przez ręce wojewody mazowieckiego

Radni Nieporętu zachowali się sprytnie - postanowili zadać dokładnie takie samo pytanie, jak radni Legionowa (Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?) - tylko tam bowiem wojewoda zaopiniował pozytywnie uchwałę o referendum.

Podobnie zachowali się radni Konstancina- Jeziorny. Datę głosowania wyznaczyli na 28 maja. Jak informuje TVN Warszawa, sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się w Konstancinie w najbliższy poniedziałek 10 kwietnia. 

Piaseczno - 4 czerwca

Referendum w Piasecznie odbędzie się z inicjatywy mieszkańców. Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad 2 tysiące osób (mimo że wymagane było 700).

Głosowanie nad projektem odbędzie się 19 kwietnia, ale referendum już wstępnie zaplanowano na 4 czerwca.

Podkowa Leśna - tysiąc podpisów

Referendum chcą również mieszkańcy Podkowy Leśnej - gminy, która w pierwotnej wersji ustawy miała nie być włączona do "wielkiej Warszawy".

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Podkowy złożyli na biurku burmistrza Artura Tusińskiego ponad tysiąc podpisów. Jak pisze TVN Warszawa, akcja zbierania podpisów trwała zaledwie cztery dni. Wstępnie referendum miałoby się odbyć 4 czerwca.

Pruszków - podpisy zebrane

Duża presja ze strony mieszkańców jest również w Pruszkowie. Głosowanie nad projektem odbędzie się i tam, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy i w jakim trybie zostanie przeprowadzone. Podpisy mieszkańców, jak informuje wiceprezydent Pruszkowa, już są zebrane.

W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie radnych i tam zapadną ostateczne decyzje.

Złożenie wniosku o referendum dotyczące przyłączenia do Warszawy zapowiedzieli również mieszkańcy Józefowa. Chętnie przeprowadziliby je również w Raszynie.

Więcej o: