Rada miasta zdecydowała: będzie darmowa komunikacja dla uczniów

Uczniowie warszawskich podstawówek i gimnazjów będą mogli od 1 września bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Taką decyzję w czwartek podjęła Rada Warszawy.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (mają działać jeszcze przed dwa lata) zapowiedziała pod koniec stycznia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Radni chcą również obniżyć ceny biletów długookresowych ważnych w 1 i 2 strefie. 

Bilet normalny 30-dniowy ma kosztować 180 złotych - a bilet 90-dniowy - 460. Nowością mają być też: bilet jednorazowy przesiadkowy ulgowy - grupowy dla maksymalnie 10 osób w cenie 22 zł, bilet 3-dniowy w cenie 36 zł (1. strefa) i 57 zł (1. i 2. strefa) oraz tzw. bilet konferencyjny. Te zmiany miałyby obowiązywać od 1 czerwca.

Zagłosowali jednogłośnie

Formalnie decyzję ws wprowadzenia darmowych przejazdów musiała podjąć Rada Warszawy. W czwartek to uczyniła - darmowa komunikacja zostanie wprowadzona. Wszyscy obecni radni zagłosowali na tak (54 osoby).

Darmowa komunikacja miejskaDarmowa komunikacja miejska Sesja Rady

150 tysięcy uczniów

Uchwała obejmie szkoły publiczne i niepubliczne. Z ulgi będą mogły korzystać także dzieci dojeżdżające do warszawskich szkół lub w przeciwnym kierunku.

Według danych ratusza, od września prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok. 150 tys. uczniów. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji - według ZTM - dla uczniów będzie oznaczało, że wpływy ze sprzedaży biletów spadną o około 12 mln zł rocznie. Jak twierdzi miasto, nie są to duże koszty, biorąc pod uwagę cały przychód w systemie transportowym. 

Podczas sesji Rady Miasta podkreślano, że darmowa komunikacja miejska dla uczniów ma zachęcić rodziców do pozostawiania samochodów w domu i podróżowania z dziećmi (lub bez nich) komunikacją miejską do szkoły. Celem jest wypracowanie mody wśród najmłodszych do poruszania się komunikacją, co ma docelowo wpłynąć na poprawienie jakości powietrza w Warszawie.

Bezpłatna komunikacja ma również umożliwić dzieciom z biedniejszych rodzin, które nie mają wykupionych biletów długookresowych, do uczestniczenia w wycieczkach szkolnych do muzeów, teatru czy kina. Szkoły nie dysponują bowiem takim budżetem, by zapewniać transport uczniom, których nie stać na bilet.

Spersonalizowane karty miejskie

Uczniowie będą podróżowali na podstawie spersonalizowanych kart miejskich. Szkoły prześlą do ZTM wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem dzieci oraz informację, na jaki okres należy wczytać na kartę uprawnienie.

Będą one wczytywane na okres nie dłuższy niż cztery lata. ZTM dostarczy do szkół gotowe, spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie.

Termin składania wniosków

Prezydent Warszawy zapowiedziała, że termin na składanie wniosków o wydanie spersonalizowanych kart miejskich uprawniających do bezpłatnych przejazdów zostanie wydłużony o tydzień, z 12 do 19 kwietnia. Wnioski już można składać w szkołach.

- Rodzice muszą pamiętać o tym, żeby złożyć zdjęcie i wniosek w szkole, do której uczęszcza dziecko. Wszędzie tam, gdzie będzie trzeba dodatkowego czasu na pewno będziemy go dawać - mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza. Miasto ogłosiło również konkurs na projekt karty dla uczniów. Jak poinformowała Kłąb, rozstrzygnięcie tego konkursu ma nastąpić w sobotę.

Co z uczniami liceów?

Podczas sesji rady padały pytania, czy nie warto rozszerzyć darmowej komunikacji również na licea. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO) zapewniła, że jest za rozszerzeniem przywileju na dzieci starsze.

- Trzeba najpierw zobaczyć, ile w praktyce będzie kosztowała darmowa komunikacja dla szkół podstawowych i gimnazjów - powiedziała.

Więcej o: