PiS przyłącza gminy do "Wielkiej Warszawy", a potem je... odłącza. "Błąd informatyczny"

W piątek PiS uruchomił stronę, na której można zobaczyć mapę "Wielkiej Warszawy". Pojawiły się na niej nowe gminy. Nieco później gminy zniknęły. PiS: To był błąd.

Najpierw na stronie poświęconej konsultacjom w sprawie metropolii pojawiła się mapa z rozszerzoną o dwie nowe gminy Warszawą - Leszno oraz Żabią Wolę. Wcześniej te gminy nie były brane pod uwagę.

Nowa Warszawa pomniejszona o 2 gminyNowa Warszawa pomniejszona o 2 gminy konsultacjametropolia.pl

Błąd informatyczny

Dodana została również Podkowa Leśna, której z kolei zabrakło w pierwotnej wersji projektu. Wtedy PiS tłumaczył, że to błąd i Podkowa zostanie dodana.

Jak się okazuje, PiS na błędach się nie uczy. Tym razem nie zapomniał żadnej gminy dodać (choć, kto wie), ale przez przypadek - dodał ich za dużo. Partia tłumaczy, że to był błąd informatyczny, a mapa na stronie internetowej powinna zawierać tylko te gminy, które zostały wymienione w projekcie PiS.

Na wariata

We wtorek odbył się briefing zorganizowany przez ratusz dotyczący kontrowersyjnej strony poświęconej konsultacjom. Wzięła w nim udział prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wiceprezydent Michał Olszewski.

Podczas konferencji Michał Olszewski dosadnie wyraził to, co PiS czyni przy tworzeniu projektu metropolitalnej Warszawy.

Usiądźmy i opracujmy nowy projekt. Ale nie na wariata. W tym dokumencie nie ma ani słowa o tym, skąd się wziął podział na 33 gminy. Nie możemy traktować poważnie konsultacji, w których pojawiają się nagle dwa rysunki, nie ma żadnej wiedzy eksperckiej na ten temat. Cały czas czekamy na analizy finansowe i funkcjonalne, skąd bierze się dokładnie taki, a nie inny podział - podkreślał Olszewski.

Legionowo nie chce "wielkiej Warszawy"

Tylko w Legionowie udało się zorganizować referendum w sprawie powiększenia stolicy. Tylko tam bowiem wojewoda nie zablokował głosowania. 

Prawie 95 proc. mieszkańców Legionowa, którzy zagłosowali w niedzielnym referendum, nie zgadza się na przyłączenie gminy do Warszawy.

Warszawa jak Nowy Jork

Projekt ustawy warszawskiej PiS zaprezentował po raz pierwszy w styczniu. Nie przedstawił jednak szczegółów ustawy. Poinformował jedynie, że przyłączone do Warszawy miałyby zostać 32 gminy - od Wieliszewa na północy po Górę Kalwarię na południu. Projekt ustawy powstawał bez konsultacji z samorządem Warszawy czy samorządami podwarszawskimi.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, powierzchnia Warszawy zwiększy się trzykrotnie - z 517 km² do około 1500 km2. Miasto wyglądałoby tak jak na naszej grafice i zbliżyłoby się rozmiarem do takich metropolii jak Londyn (1 572 km2), Delhi (1 484 km2), Bangkok (1 569 km2) czy Sao Paulo (1 521 km2).

Pomysł PiS-u na przejęcie stolicy. Projekt zakłada zmianę granic i ustroju Warszawy

Więcej o:
Komentarze (86)
PiS przyłącza gminy do "Wielkiej Warszawy", a potem je... odłącza. "Błąd informatyczny"
Zaloguj się
 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 123 razy 111

  To już nie będzie Warszawa - stolica Polski, lecz PiSlamabad - stolica Kaczystanu !

 • flaku

  Oceniono 94 razy 84

  Warszawa od morza do morza i to Warszawa Narodowa, a najlepiej im. Lecha Kaczyńskiego, tego chyba nawet Radom by nie przebił, panie Suski??

 • yosemitesam

  Oceniono 87 razy 83

  "W piątek PiS uruchomił stronę, na której można zobaczyć mapę "Wielkiej Warszawy". ... PiS: To był błąd."

  Po czym wstawiono mapę Układu Słonecznego.

 • miromaz

  Oceniono 67 razy 67

  A Siedlce, Białystok i Radom to gdzie? Dlaczego PiS dyskredytuje mieszkańców tych miast? Przecież oni też by chcieli należeć do metropolii... chyba... na pewno... a może nie oni tylko Garwolin, Skierniewice i Ostrołęka? Oj, PiSiorki, PiSiorki, naprawdę uważacie ludzi za tępaków. Jak za PRL-u.

 • Pierre Dolpis

  Oceniono 62 razy 60

  skoro Szoferfaker nie rzucił swoich trolli na odcinek walki o pryszczatego Sasina to znaczy, że pis na Jacku i "metropolii warszawskiej" położył laskę.
  sorry, Sasin - wracasz do Wołomina....

 • krynolinka

  Oceniono 60 razy 58

  Podoba mi się pomysł żeby Bałtyk był trochę bliżej.Latem by się przydało.Bo tłuc się tyle godzin żeby fale zobaczyć to absurd.Niech Sasin pokombinuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX