Najpierw na stronie poświęconej konsultacjom w sprawie metropolii pojawiła się mapa z rozszerzoną o dwie nowe gminy Warszawą - Leszno oraz Żabią Wolę. Wcześniej te gminy nie były brane pod uwagę.
Nowa Warszawa pomniejszona o 2 gminy konsultacjametropolia.pl
Dodana została również Podkowa Leśna, której z kolei zabrakło w pierwotnej wersji projektu. Wtedy PiS tłumaczył, że to błąd i Podkowa zostanie dodana.
Jak się okazuje, PiS na błędach się nie uczy. Tym razem nie zapomniał żadnej gminy dodać (choć, kto wie), ale przez przypadek - dodał ich za dużo. Partia tłumaczy, że to był błąd informatyczny, a mapa na stronie internetowej powinna zawierać tylko te gminy, które zostały wymienione w projekcie PiS.
We wtorek odbył się briefing zorganizowany przez ratusz dotyczący kontrowersyjnej strony poświęconej konsultacjom. Wzięła w nim udział prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wiceprezydent Michał Olszewski.
Podczas konferencji Michał Olszewski dosadnie wyraził to, co PiS czyni przy tworzeniu projektu metropolitalnej Warszawy.
Usiądźmy i opracujmy nowy projekt. Ale nie na wariata. W tym dokumencie nie ma ani słowa o tym, skąd się wziął podział na 33 gminy. Nie możemy traktować poważnie konsultacji, w których pojawiają się nagle dwa rysunki, nie ma żadnej wiedzy eksperckiej na ten temat. Cały czas czekamy na analizy finansowe i funkcjonalne, skąd bierze się dokładnie taki, a nie inny podział - podkreślał Olszewski.
Tylko w Legionowie udało się zorganizować referendum w sprawie powiększenia stolicy. Tylko tam bowiem wojewoda nie zablokował głosowania.
Prawie 95 proc. mieszkańców Legionowa, którzy zagłosowali w niedzielnym referendum, nie zgadza się na przyłączenie gminy do Warszawy.
Projekt ustawy warszawskiej PiS zaprezentował po raz pierwszy w styczniu. Nie przedstawił jednak szczegółów ustawy. Poinformował jedynie, że przyłączone do Warszawy miałyby zostać 32 gminy - od Wieliszewa na północy po Górę Kalwarię na południu. Projekt ustawy powstawał bez konsultacji z samorządem Warszawy czy samorządami podwarszawskimi.
Jeżeli ustawa wejdzie w życie, powierzchnia Warszawy zwiększy się trzykrotnie - z 517 km² do około 1500 km2. Miasto wyglądałoby tak jak na naszej grafice i zbliżyłoby się rozmiarem do takich metropolii jak Londyn (1 572 km2), Delhi (1 484 km2), Bangkok (1 569 km2) czy Sao Paulo (1 521 km2).