Zdewastowali największy cmentarz żołnierzy radzieckich. Swastyka i dwie czerwone stopy

Zniszczono największy w Polsce cmentarz żołnierzy radzieckich. Na mauzoleum wandale namalowali 15 symboli swastyk, Gwiazdę Dawida i dwie czerwone stopy. Nekropolii przez całą dobę pilnuje policja.

Chodzi dokładnie o cmentarz przy ul. Żwirki i Wigury. Jest to największa wojenna nekropolia żołnierzy radzieckich w Polsce, skrywa  prochy ponad 21 tys. żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego.

Trzy osoby 

Najważniejszą częścią cmentarza jest aleja prowadząca do 21-metrowego obelisku z napisem: „Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy”. 

O sprawie poinformowała Ambasada Rosji.  

Na schodach po rzeźbiarskiej kompozycji i płytach ułożonych dookoła centralnego obelisku nieznani sprawcy za pomocą trafaretu nanieśli ponad 15 analogicznych rysunków przedstawiających swastykę faszystowską w czarnym kolorze i odciski stóp w czerwonym kolorze na tle flagi państwowej Izraela" - podała ambasada.

Kwestia utrzymania pomników i miejsc pamięci leży po stronie polskiej. Dlatego o incydencie placówka poinformowała MSZ oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystąpiliśmy do władz polskich z apelem o niezwłoczne usunięcie skutków działania wandalów i doprowadzenie cmentarza do porządku - wyjaśnia.

Sprawą aktualnie zajmuje się policja

Na monitoringu widać, że wokół pomnika kręciły się trzy osoby - wyjaśnia metrowarszawa.pl Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy.

Zadecydowano także o wprowadzeniu stałego patrolu policji. 

Dwóch policjantów wymienia się co osiem godzin, przez całą dobę - dodaje Koniuszy.

Zdarzenie zakwalifikowano jako "znieważenie pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu pamięci zdarzenia historycznego". W tym przypadku kodeks karny przewiduje karę ograniczenia wolności. Co to oznacza? Że sąd może wyznaczyć skazanemu nieodpłatną pracę na rzecz konkretnej instytucji. 

"Chcemy prawdy o Smoleńsku"

Cmentarz nie pierwszy raz padł ofiarą wandali m.in. siedem lat temu na cokołach mauzoleum pojawił się napis "Tusk chcemy prawdy o Smoleńsku".

Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie.Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie.Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta.

Więcej o:
Komentarze (77)
Zdewastowali największy cmentarz żołnierzy radzieckich. Swastyka i dwie czerwone stopy
Zaloguj się
 • j.an

  Oceniono 78 razy 62

  Nie ma się co dziwić jeżeli rząd ma taki stosunek do sąsiada to wszelkiej maści rozwydrzonej hołocie woda na młyn.Panie ministrze MSZ proszę przeprosić Rosjan bo to zrobili nasi rodacy.

 • wejsunek47

  Oceniono 45 razy 39

  bydło....

 • techbud176

  Oceniono 44 razy 34

  Czas katolickiego Wielkiego Postu. Świry smoleńskie oskarżają Naród Rosyjski o zamach a Pana Tuska o zdradę!

 • wunderwaffen

  Oceniono 31 razy 23

  Ciekaw jestem czy mieliby jaja aby walczyć z żywymi czerwonoarmistami?

 • a.k.traper

  Oceniono 24 razy 20

  Cóż można mieć do zwyczajnych żołnierzy, którzy tu zginęli a kilka miesięcy wcześniej nawet nie wiedzieli gdzie ta Polska?
  Cmentarz to cmentarz, szacunek dla zmarłych.

 • matitalolo

  Oceniono 30 razy 18

  Odważne katozjeby pisdeckie, bo mają ochronę świń będących aktualnie przy korycie władzy. Jak przyjdzie czas prawdziwej próby , będą mieli pełne gacie swojego katopisdeckiego goowna

 • Jan Legięć

  Oceniono 21 razy 17

  Identyczne "malunki" od tygodnia znajdują się na alejkach w Parku Szczęśliwickim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX