Zdewastowali największy cmentarz żołnierzy radzieckich. Swastyka i dwie czerwone stopy

Zniszczono największy w Polsce cmentarz żołnierzy radzieckich. Na mauzoleum wandale namalowali 15 symboli swastyk, Gwiazdę Dawida i dwie czerwone stopy. Nekropolii przez całą dobę pilnuje policja.

Chodzi dokładnie o cmentarz przy ul. Żwirki i Wigury. Jest to największa wojenna nekropolia żołnierzy radzieckich w Polsce, skrywa  prochy ponad 21 tys. żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego.

Trzy osoby 

Najważniejszą częścią cmentarza jest aleja prowadząca do 21-metrowego obelisku z napisem: „Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy”. 

O sprawie poinformowała Ambasada Rosji.  

Na schodach po rzeźbiarskiej kompozycji i płytach ułożonych dookoła centralnego obelisku nieznani sprawcy za pomocą trafaretu nanieśli ponad 15 analogicznych rysunków przedstawiających swastykę faszystowską w czarnym kolorze i odciski stóp w czerwonym kolorze na tle flagi państwowej Izraela" - podała ambasada.

Kwestia utrzymania pomników i miejsc pamięci leży po stronie polskiej. Dlatego o incydencie placówka poinformowała MSZ oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wystąpiliśmy do władz polskich z apelem o niezwłoczne usunięcie skutków działania wandalów i doprowadzenie cmentarza do porządku - wyjaśnia.

Sprawą aktualnie zajmuje się policja

Na monitoringu widać, że wokół pomnika kręciły się trzy osoby - wyjaśnia metrowarszawa.pl Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy.

Zadecydowano także o wprowadzeniu stałego patrolu policji

Dwóch policjantów wymienia się co osiem godzin, przez całą dobę - dodaje Koniuszy.

Zdarzenie zakwalifikowano jako "znieważenie pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu pamięci zdarzenia historycznego". W tym przypadku kodeks karny przewiduje karę ograniczenia wolności. Co to oznacza? Że sąd może wyznaczyć skazanemu nieodpłatną pracę na rzecz konkretnej instytucji. 

"Chcemy prawdy o Smoleńsku"

Cmentarz nie pierwszy raz padł ofiarą wandali m.in. siedem lat temu na cokołach mauzoleum pojawił się napis "Tusk chcemy prawdy o Smoleńsku".

Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie.Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie.Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl.

Więcej o: