Po kilkudziesięciu latach odnaleźli dzieło słynnego polskiego malarza. Zaginęło w 1944 roku

Stołecznym policjantom udało się odnaleźć utracony podczas II wojny światowej obraz słynnego polskiego malarza. Dzieło Maksymiliana Gierymskiego "Patrol Polski 1830 roku" leżało w domu aukcyjnym.

“Patrol Polski 1830 roku” autorstwa Maksymiliana Gierymskiego został namalowany w 1869 roku i utracony podczas II wojny światowej. Zaginął w 1944 roku. Wówczas jego właścicielem był Apolinary Przybylski.

To oryginał

Dzieło figurowało w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po kilkudziesięciu latach stołeczni policjanci odnaleźli je w jednym z domów aukcyjnych w Warszawie.

Według wstępnej weryfikacji dokonanej przez ekspertów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bezpośrednio po zabezpieczeniu obrazu wynika, że obraz jest oryginalny i tożsamy z obrazem utraconym w wyniku II wojny światowej.

Spłonęły lub zostały rozkradzione

Jak czytamy na stronie muzeumutracone.pl, 10 lipca 1944 roku Apolinary Przybylski został usunięty ze swojej willi przy ulicy Katowickiej na Saskiej Kępie. Dom zajęli oficerowie artylerii przeciwlotniczej.

W obawie przed pociskami, Przybylski przewiózł zbiory na lewy brzeg Wisły i rozmieścił w różnych miejscach. Po powstaniu nie znalazł nigdzie ani jednego obrazu – spłonęły lub zostały rozkradzione przez Niemców lub przez szabrowników.

Decyzja o wszczęciu śledztwa

To już kolejne dzieło sztuki stanowiące polską stratę wojenną lub mające szczególne znaczenie dla polskiej kultury zabezpieczone przez wydział kryminalny Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Wydziałem Strat Wojennych Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przedmiotowej sprawie Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa.

Więcej o: