Wieżowiec Warsaw Spire najlepszym biurowcem na świecie!

Właśnie ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu branży architektonicznej MIPI Awards 2017. Warszawski Warsaw Spire zwyciężył w kategorii najlepsza inwestycja biurowa. Wygrał z biurowcami z Londynu czy Rzymu.

Wieżowiec Warsaw Spire, flagowy projekt Ghelamco Poland, jako jedyna inwestycja w Polsce, został nominowany do finału MIPIM Awards 2017 – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów branży nieruchomości na świecie.

Najlepsza inwestycja biurowa

Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się 16 marca w Palais des Festivals w Cannes. Wieczorem poznaliśmy zwycięzców, jury postanowiło nagrodzić Warsaw Spire nie tylko nominacją, ale dać główną nagrodę w kategorii najlepsza inwestycja biurowa na świecie. Informacja o zwycięstwie już jest wyświetlana na budynku na warszawskiej Woli.

Najwyższy obiekt biurowy w Polsce

Warsaw Spire to flagowy projekt belgijskiej firmy Ghelamco. Mierzy 220 m wysokości i 109 000 m kw. powierzchni biurowej. Kompleks jest największym i najwyższym obiektem biurowym w Polsce.

Inwestycja, zdaniem ekspertów z branży nieruchomości, na nowo zdefiniowała biznesowe centrum Warszawy oraz stała się ikoną dynamicznie rozwijającej się stolicy. Integralną częścią Warsaw Spire jest plac Europejski, który powstał u stóp wieżowca, w dawniej niedostępnym poprzemysłowym kwartale ulic.

Sukces komercyjny

Warsaw Spire zwyciężył w swojej kategorii również ze względu na swój sukces komercyjny. Jak podkreśla Ghelamco Poland, zaledwie w pół roku po ukończeniu budowy inwestycja została wynajęta w ponad 90 proc.

Mieszczą się tam siedziby międzynarodowych firm i instytucji, tj.: MasterCard, Samsung, BNP Paribas Securities Services, Adecco Poland, Benefit Systems, Bilfinger HSG Facility Management, Calypso, Compare King, Daftcode, Eleven Sports Network, Frontex, Ghelamco Poland, JLL, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz The Heart Warsaw.

Inwestycje z Londynu i Shenzen

O tytuł najlepszej inwestycji biurowej na świecie Warsaw Spire walczył między innymi z dużymi projektami z Londynu czy Rzymu. 

Obok warszawskiego wieżowca zaprojektowanego w pracowni Jaspers Eyers & Architects w finałowej czwórce znalazły się inwestycje z Londynu - Believe in Better Building autorstwa Arup Associates, z Rzymu - Il cielo di Roma pracowni 5+1AA Alfonso Femia Gianluca Peluffo oraz biurowiec Super D Technology Center znajdujący się w chińskim Shenzhen zaprojektowany w biurze Ho & Partners Architects Engineers & Development Consultants Limited.

Skrajne emocje

Warsaw Spire budzi skrajne emocje zarówno wśród mieszkańców, jak i krytyków architektury. Jedni doceniają oryginalną, obłą formę, tak inną od pudełkowych wieżowców. Inni zarzucają budynkowi efekciarstwo podkreślone ekspresyjnym, chromowanym daszkiem jak i niefortunne ulokowanie na działce.

Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że budynek nie tworzy miejskiej pierzei, ale zagarnia przestrzeń do wnętrza tworząc wokół siebie plac. Dla innych to zagarnianie stanowi jednak zaletę - odsunięcie od ulicy powoduje bowiem wyeksponowanie budynku i uwalnia przestrzeń zagospodarowaną na plac.

MIPI Awards

Organizowany od 1991 roku MIPIM Awards to światowej renomy konkurs, powszechnie znany i ceniony w branży nieruchomości, w którym konkurują ze sobą najlepsze zbudowane i planowane projekty z całego świata.

Konkurs towarzyszy międzynarodowym targom MIPIM w Cannes – największemu i najbardziej prestiżowemu wydarzeniu na rynku nieruchomości, na którym obecni są deweloperzy, agenci, doradcy, architekci, władze miast oraz przedstawiciele funduszy inwestycyjnych ze wszystkich kontynentów.

Więcej o: