Na ścianie przedwojennego budynku powstanie poruszający mural

Na kamienicy przy ulicy Płockiej powstanie nowy mural. Konkurs na projekt wygrał Damian Kwiatkowski.

Nowy mural ma być hołdem dla cywili powstańczej Warszawy.

Tędy Niemcy prowadzili na egzekucję

Powstanie przy ulicy Płockiej 41, na ścianie jednej z przedwojennych kamienic. To tędy Niemcy prowadzili na egzekucje mieszkańców Woli oraz personel i chorych stojącego naprzeciwko kamienicy Szpitala Wolskiego.

W przeciągu kilku dni rozstrzelano ok. 12 tysięcy mieszkańców, m.in. okolicznych ulic: Szlenkierów, Staszica, Wawelberga, Działdowskiej, Górczewskiej, Płockiej, Żytniej. Ta największa masakra ludności na Woli została upamiętniona przy ul. Górczewskiej 32, gdzie co roku odbywają się uroczystości.

Wiele postaw wobec wojny

Konkurs na projekt muralu wygrał młody malarz i fotograf, Damian Kwiatkowski. Artysta wkomponował sceny z życia codziennego mieszkańców wojennej stolicy w sylwetkę powstańca.

Jak wyjaśnia autor projektu, Powstanie Warszawskie to dla niego doskonały temat malarski, którego jednak nie chce podejmować w sposób oczywisty czy w martyrologicznym kontekście.

W swoim projekcie pokazał więc, jak wiele postaw wymogła na warszawiakach wojna. Wybrał stylistykę z pogranicza plakatu i komiksu, która jego zdaniem czyni go przystępnym dla młodego widza i pozwala spojrzeć na powstanie z innego punktu widzenia.

Więcej o: