Uchwała radnych ma związek z decyzją wojewody mazowieckiego Zbigniewa Sipiery, który uznał, że referendum w sprawie powiększenia Warszawy (o 33 nowe gminy) nie jest zgodne z prawem. W ten sposób zablokował głosowanie warszawiaków zaplanowane na 26 marca. Teraz jest już pewne: miasto w tej sprawie odwoła się do sądu.
Jako pierwsza głos zabrała przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO) podważając argumenty wojewody, który znał, że pytanie referendalne ("Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?") zostało sformułowane nieprawidłowo.
Nasze pytanie dotyczy zmiany granic Warszawy przez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin. Pytanie nie dotyczy zmiany granic gminy Warszawa, ponieważ te pozostają niezmienione - mówiła Malinowska-Grupińska.
Podkreśliła, że wojewoda swoją decyzją zignorował zdanie warszawiaków. - Przeprowadzenie referendum jest konieczne. To jedyna droga zapewnienia mieszkańcom głosu - mówiła.
Z kolei Maciej Wyszyński (PO) przekonywał, że decyzja wojewody podyktowana jest wyłącznie względami politycznymi. - Waszym celem jest przejęcie władzy w Warszawie - wtórował mu radny Paweł Lech (PO).
Głos zabrał także szef klubu PiS Dariusz Figura: Projekt dotyczący poszerzenia granic stolicy będzie zmieniony. Referendum rzeczywiście powinno się odbyć, ale z inicjatywy mieszkańców, a nie rady miasta - powiedział.
Nadzwyczajna sesja rady miasta - 14 marca 2017. źródło: Rada Warszawy
Z kolei Paweł Terlecki (PiS) stwierdził, że nadzwyczajna sesja rady miasta nie ma sensu, ponieważ projekt w sprawie powiększenia Warszawy de facto nie istnieje.
Dyskutujemy o tym, czego nie ma. Dopiero po konsultacjach z mieszkańcami zostanie wypracowany projekt ostatecznej ustawy - podsumował.
Na to zareagowała przewodnicząca Malinowska-Grupińska.
Dlaczego pan radny kłamie? Do tej pory PiS nie wycofał projektu ustawy - argumentowała.
I na dowód tego pokazała sejmową stronę, na której publikowane są rządowe projekty ustaw. Odniosła się również do zapowiadanych przez PiS konsultacji społecznych.
Zgadnijcie na, kiedy dostałam zaproszenie na spotkanie z panem wojewodą? Na najbliższy czwartek. W czasie sesji rady miasta. Jej termin jest znany wszystkim od dawna, ponieważ publikujemy go z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Przypadek, że akurat ten dzień wojewoda wybrał na spotkanie z Radą Warszawy?
Wynik głosowania podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta - 14 marca 2017. źródło: Rada Warszawy
Ostatecznie radni liczbą 50 głosów (za - 33 osoby, przeciw - 16) przyjęli uchwałę zaskarżającą decyzję wojewody. Zostanie ona skierowana Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.