Znika symbol Warszawy. Rozpoczęła się rozbiórka słynnego okrąglaka [ZDJĘCIA]

Stojąca w samym centrum stolicy Rotunda za chwilę na dobre zniknie z krajobrazu miasta. Właśnie rozpoczęła jej rozbiórka.

Słynny, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy, zostanie rozebrany i zbudowany od nowa. Właściciel Rotundy - bank PKO BP - zaznacza, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownych zmian

Bardziej nowoczesna

Nowa Rotunda rzeczywiście zmieni się, ale nadal będzie przypominała "starą" - z okrągłą formą i specyficznym dachem. Jej projekt został wybrany w międzynarodowym konkursie, na który nadesłano 214 prac z 79 krajów. Ostatecznie zdecydowano się na projekt polskiej pracowni Gowin&Siuta.

Z uwagi na wysokie walory myśli projektowej przyświecającej pierwotnym projektantom obiektu, konstrukcja, jej charakterystyczne węzły, a także idea kompozycyjna wnętrza budynku została maksymalnie wyeksponowana, przy jednoczesnej zmianie sposobu użytkowania budynku - czytamy w opisie projektu.

Krwawa historia 

Rotunda na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej stoi od 1966 roku i zaprojektował ją zespół architekta Zbigniewa Karpińskiego, ówczesnego prezesa oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Trzynaście lat później w budynku doszło do wybuchy gazu, został zniszczony w około 70 procentach. Zginęło wtedy 49 osób, a 110 zostało rannych.

 

Odbudowy dokonano w ekspresowym tempie. Jedną z głównych zmian w stosunku do pierwowzoru było zastosowanie przyciemnianego szkła. Zresztą niewidocznego, bo przez ostatnie lata budynek zasłaniano wielkoformatowymi reklamami. Z tego powodu właściciel rotundy otrzymał m.in. tytuł „Miastoszpeciciela 2014". 

Wielkie zmiany w centrum 

Dyskusja na temat nowego wyglądu Rotundy toczyła się w stolicy od kilku lat. Cztery lata temu wybrano nowy projekt budynku. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne dotyczące funkcji obiektu.

 

Remont Rotundy to jeden z etapów, jakie czekają centrum Warszawy. Pierwszym było już wyburzenie Universalu, który był częścią Ściany Wschodniej. Zmieni się także bar Zodiak. W dalszej perspektywie rondo Dmowskiego ma zmienić się w skrzyżowanie z naziemnymi przejściami dla pieszych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Z Forum widać było ciała rozrzucone przez eksplozję". Jedna z największych katastrof powojennej Warszawy

Więcej o: