Pod Sejmem postawili pomnik ministra Szyszki. "To skromna nagroda w porównaniu do milionów, jakie zarobią deweloperzy"

Partia Razem odsłoniła dzisiaj przed Sejmem pomnik ministra Jana Szyszki. Na czarnym postumencie z napisem "Janowi Szyszce - wdzięczni deweloperzy i drwale" stanęła złota piła

- To tylko skromna, symboliczna nagroda w porównaniu do milionów, jakie zarobią dzięki Szyszce deweloperzy, lobbyści i właściciele tartaków - komentuje ironicznie Dorota Olko, rzeczniczka prasowa Razem. Ugrupowanie domaga się dymisji ministra środowiska i kontroli CBA.

Lobby deweloperów

Monument odsłonięty przez Partię Razem nawiązuje do ustawy obowiązującej od 1 stycznia dotyczącej wycinki drzew na terenach prywatnych. Na mocy nowego prawa w całej Polsce wycięto tysiące drzew.

- Nigdy wcześniej przerabianie polskiej przyrody na deski nie było tak łatwe. Najbardziej z ustawy Szyszki ucieszyło się lobby deweloperów. Nie potrzeba już pozwoleń, żeby zamienić zieloną działkę w betonową pustynię. W Łebie jeden z deweloperów, zachęcony nowymi przepisami, wyrżnął cztery hektary chronionego lasu, aby móc postawić w tym miejscu hotel. Prawo własności zostało wyniesione ponad interes społeczny - mówiła Julia Zimmermann z zarządu krajowego Razem na dzisiejszej konferencji prasowej.

Nowelizacja ustawy nie zatrzyma masowej wycinki

Jarosław Kaczyński zapowiedział nowelizację ustawy Szyszki tak, żeby nie zagrażała przyrodzie. Projekt nowelizacji przewiduje dwie znaczące zmiany:

- każdy kto zechce wyciąć drzewo na swojej działce, będzie musiał to zgłosić do urzędu gminy podając dane działki i dokładne informacje, co chce usunąć. Gmina nie będzie mogła kwestionować naszej decyzji, nie będzie mogła też wstrzymać wycinki;

- przez 5 lat po wycięciu drzewa nie będzie można sprzedać tej działki pod działalność gospodarczą. Ma to zapobiec sytuacjom, w których deweloperzy pozyskiwali w ten sposób tereny inwestycyjne.

Zdaniem partii Razem projekt nie rozwiąże problemu masowej wycinki.

Po pierwsze, nadal będzie można wyrąbać drzewa "na zapas", a ziemię sprzedać później. Po drugie, w ustawie pozostawiono dziurę - co prawda należy zgłaszać planowaną wycinkę, ale za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano żadnejkary. Ta nowelizacja to bubel prawny i mydlenie oczu Polkom i Polakom - komentujeZimmermann.

Adrian Zandberg zwrócił również uwagę, że nieskrępowana wycinka drzew to prosta droga do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza.

 

Więcej o: