Ratusz wprowadza tańsze bilety. Ale - nie dla warszawiaków. Ludzie wściekli: 'To my płacimy podatki w Warszawie'

Osoby, które kupują bilety na 1. i 2. strefę od czerwca zapłacą za bilety mniej. "Rozczarowanie" - narzekają warszawiacy. Dlaczego? Bo zmiany ich nie obejmą.

Mniej za podróżowanie komunikacją miejską w Warszawie zapłacą pasażerowie korzystający z biletów długookresowych w 1. i 2. strefie. Użytkownicy biletów kwartalnych zaoszczędzą aż 76 zł.

Tańsze i nowe bilety 

Stołeczny ratusz chce, aby udział komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w Warszawie wzrósł z 56,9 do 65 proc.

Chcemy, by nasz transport był jak najbardziej konkurencyjny w stosunku do samochodu i by udział komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w Warszawie wzrósł do 65 procent - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Dostępny będzie też bilet 3-dniowy i ulgowy 75-min dla 10 osób. W ofercie pojawi się nowość – bilet jednorazowy przesiadkowy grupowy ulgowy dla maksymalnie 10 osób w cenie 22 zł. W taryfie znajdzie się również bilet 3-dniowy w cenie 36 zł (1. strefa) i 57 zł (1. i 2. strefa).

Tańsze i nowe bilety - zmiany w taryfie stołecznej komunikacji miejskiej w Warszawie.Tańsze i nowe bilety - zmiany w taryfie stołecznej komunikacji miejskiej w Warszawie. ztm.waw.pl

Miasto wprowadzi także tzw. bilet konferencyjny umożliwiający organizatorom konferencji zakup biletów dla ich uczestników (na wybrany okres czasu). Bilety będą kodowane na specjalnych Warszawskich Kartach Miejskich. 

Warszawiacy z obniżki nie skorzystają

Żeby skorzystać ze zniżki, trzeba więc kupić bilet zarówno na pierwszą, jak i drugą strefę. Ceny biletów w ramach samej pierwszej strefy pozostaną takie same. Nie wszystkim się to spodobało. - Pani prezydent Warszawy jak zawsze dba o tych co mieszkają pod Warszawą, a warszawiaków płacących podatki w Warszawie ma gdzieś - komentuje pan Krzysztof. 

- Rozczarowanie - komentują inni.

Z kolei pan Piotr pyta: Dlaczego Warszawa ma dotować gminy sąsiednie? 

 

Pan Adam nie owija w bawełnę: 1. strefę macie gdzieś - komentuje. 

Warszawiacy skorzystają - będzie czystsze powietrze

Ratusz się broni. Jego zdaniem to kolejny krok do zmiany systemu taryfowego, a sami warszawiacy zyskali już na wprowadzeniu tzw. Biletu Warszawiaka. 

Nie dalej niż trzy tygodnie temu mówiliśmy o wprowadzeniu bezpłatnych dla dzieci i szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jeszcze wcześniej wprowadzaliśmy bilet warszawiaka i młodego warszawiaka, czyli tańsze bilety dla osób, które płacą w stolicy podatki - wyjaśnia Agnieszka Kłąb z biura prasowego stołecznego ratusza.

Kłąb dodaje, że jednym z priorytetów miasta jest zmniejszenie liczby pojazdów wjeżdżających do stolicy i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Tańsze bilety na pierwszą i drugą strefę oznaczają mniej samochodów wjeżdżających do Warszawy. Im mniej aut na ulicach, tym czystsze powietrze - tłumaczy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dla pracowników ze Służewca uruchomiono dodatkowe pociągi SKM

 

Więcej o: