Po słynnym pawilonie "Emilia" nie ma śladu. Wkrótce powstanie tu 196-metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA]

Zdjęcia miejsca po usunięciu pawilonu "Emilia" przesłali do nas czytelnicy. Widok smutny, ale miasto uspokaja - "Emilka" zostanie zrekonstruowana w nowej lokalizacji.

Trwająca od zeszłego roku rozbiórka pawilonu "Emilia", w którym mieściło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a przed laty - Dom Meblowy "Emilia", dobiegła końca. Po pawilonie, który budził duże emocje w ciągu ostatnich miesięcy, nie ma śladu.

"Emilia" zostanie przeniesiona

To, co pozostało z budynku, to odzyskana część oryginalnych elementów, które mają być użyte do odtworzenia "Emilii" w nowym miejscu - na skraju parku Świętokrzyskiego. Udało się również w 90 proc. zachować płytki posadzkowe z lastryka i okładziny ścienne.

Pawilon najpierw zostanie zdemontowany, a później złożony ponownie. Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków przyrównał ten proces do układania klocków. We współpracy z pracownią BBGK architekci społecznie już została opracowana wstępna koncepcja przeniesienia pawilonu.

Pawilon "Emilia" ma mieć funkcję ekspozycyjną, a w ogrodzie zimowym, mogą odbywać się wydarzenia kulturalne i artystyczne. 

Batalia o "Emilię"

Pomysł przeniesienia pawilonu pojawił się z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków. Batalia o ratowanie "Emilki" trwała jednak długo. Walczyło miasto, walczyli i mieszkańcy, organizując wydarzenia pod hasłem „Nie chcemy stracić Emilki” - NIE dla zburzenia pawilonu "Emilia". Właściciel budynku - firma Griffin Real Estate, miała prawomocne zezwolenie na rozbiórkę "Emilki" i wybudowanie w jej miejscu 196-metrowego wieżowca.

W końcu miastu udało się dojść do porozumienia z deweloperem. Demontaż, montaż i przeniesienie pawilonu przy Parku Świętokrzyskim w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki to koszt ponad 24 mln zł. Połowę pokryje miasto, a druga połowę developer. Po tej operacji pawilon "Emilia" przejdzie w ręce miasta. 

Warszawa. Tak miałby wyglądać pawilon Emilia po przeniesieniu w pobliże Pałacu KulturyWarszawa. Tak miałby wyglądać pawilon Emilia po przeniesieniu w pobliże Pałacu Kultury Pracownia BBGK Architekci

Wieżowiec o wysokości 196 metrów

Pawilon Emilia został otwarty w 1970 r. Było to dzieło architektów Mariana Kuźniara i Czesława Wagnera oraz konstruktora Tadeusza Spanilego. "Emilka" uważana była za jeden z najciekawszych obiektów architektury późnego modernizmu w Warszawie. Żelbetowa konstrukcja, przeszklone elewacje i pofałdowany dach o trapezowych załamaniach czynił z "Emilii" budynek jedyny w swoim rodzaju.

Od 2012 roku "Emilia" była siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, któremu w maju wygasła umowa najmu budynku. Stołeczny ratusz wydał mu także decyzję o tzw. warunkach zabudowy dla budowy na miejscu "Emilii" wieżowca o wysokości 196 m.

Więcej o: