Czy to koniec masowych wycinek? 1 marca zaczął się okres lęgowy ptaków

Na kres masowej rzezi drzew liczą ekolodzy, którzy informują, że 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Bez odpowiedniego zezwolenia nie można wyciąć drzewa, na którym gniazdują ptaki.

Ochronę ptakom zapewnia rozporządzenie ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku.

Nie można wycinać drzew, na których są gniazda

Zgodnie z rozporządzeniem, nie można wycinać drzew, na których znajdują się gniazda ptaków. Jeśli chce się wyciąć drzewo, trzeba się ubiegać o specjalne pozwolenie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Sytuacja dotyczy praktycznie wszystkich gatunków ptaków. Jedynym wyjątkiem jest gołąb miejski. W jego przypadku, gniazda i siedliska można zniszczyć bez zgody, pod warunkiem, że nie ma w gnieździe piskląt.

Czy to zatrzyma wycinkę?

Rozporządzenie jest jednak dokumentem niższego rzędu w stosunku do nowej ustawy Szyszki, która weszła w życie 1 stycznia (wedle której można bez zgody wycinać drzewa o obwodzie poniżej 100 cm na prywatnej nieruchomości). Czy mimo to, zgoda na wycinkę będzie wymagana? Zdaniem ekspertów - tak - rozporządzenie jest aktem wykonawczym do tej ustawy i należy je respektować. 

Emocje studzi jednak stołeczny ratusz. Rozpoczęcie okresu lęgowego nie będzie oznaczało, że drzewa przestaną znikać. Ponadto, rozporządzenie dotyczy wyłącznie tych drzew, na których są gniazda. Władze ratusza zapowiadają jednak, że będą uważnie przyglądać się każdej wycince.

Jeśli widzisz wycinkę, napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: