Irańczyk mieszkający w Warszawie ofiarą rasistowskich ataków. "Zostaniesz stracony, jeśli nie wyjedziesz"

Irańczyk Salar prowadzi kawiarnię przy ul. Miodowej w Warszawie. Jak twierdzi, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy padł ofiarą aż czterech rasistowskich ataków. Grożono mu nawet śmiercią. Wsparcie Irańczykowi okazała Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pochodzący z Iranu Salar Farsi mieszka w Polsce od 9 lat. W napisanej tutaj pracy magisterskiej skrytykował rząd swojego kraju i gdy próbował uzyskać w Iranie ekwiwalent dyplomu, dowiedział się, że może mu grozić więzienie. Zdecydował więc, że zostanie w Polsce.

Najpierw dewastacje, teraz groźby

We wrześniu Salar otworzył przy ul. Miodowej kawiarnię Brunet Kafe. Szybko zaczęły się problemy. Nieznani sprawcy, jak twierdził, zniszczyli mu zamki w drzwiach, porysowali witryny kawiarni, a potem wbili gwoździe w zamki, aby uniemożliwić właścicielowi wejście do lokalu. 

W nocy z 25 na 16 lutego po raz kolejny zdewastowali lokal.

 

Tym razem mieli też dla Salara wiadomość.

Zostawiono mi kartkę z groźbą, że jeśli nie opuszczę Warszawy w ciągu miesiąca, zostanę stracony - mówił Irańczyk w rozmowie z portalem WawaLove.

Policja bada sprawę

Sprawę zgłosił na policję. Informację o prowadzonym śledztwie potwierdził Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Jak mówi, wykrycie sprawców może być jednak utrudnione ze względu na brak monitoringu w okolicy.

Salar, który początkowo myślał, że jest ofiarą chuligańskich wybryków, nie ma teraz wątpliwości co do rasistowskiej natury ataków. I przyznaje, że obawia się o swoje życie.

Hanna Gonkiewicz-Waltz spotkała się z Salarem

Wsparcia Salarowi udzieliła prezydent Warszawy. Dziś spotkała się z Irańczykiem, by powiedzieć mu, że nie godzi się na zachowania rasistowskie w stolicy. Zdjęcie ze spotkania umieściła na Twitterze.

Wsparcie Irańczykowi okazał również Rzecznik Praw Obywatelskich. - Jesteśmy świadkami, jak mowa nienawiści przeradza się w akty nienawiści. Sprawcom towarzyszy poczucie bezkarności i milcząca akceptacja ze strony polityków, którzy często takie sytuacje traktują w kategoriach wybryku chuligańskiego - mówił Adam Bodnar podczas spotkania z Salarem.

Dodał, że gesty solidarności są potrzebne oraz, że oczekuje ich od wszystkich polityków. 

W czwartek z wizytą i słowami wsparcia do Irańczyka ma się udać również sekretarz arcybiskupa warszawskiego Matteo Campagnaro.

Poseł PiS w skandaliczny sposób wyśmiewa się z problemu rasizmu

 

Więcej o:
Komentarze (137)
Irańczyk mieszkający w Warszawie ofiarą rasistowskich ataków. "Zostaniesz stracony, jeśli nie wyjedziesz"
Zaloguj się
 • kryweg

  Oceniono 104 razy 84

  Na Miodowej nie ma monitoringu ? Jak nie ma - to załóżcie i pomóżcie człowiekowi, który nie wyciąga rąk po zasiłek.
  Jest mi po prostu wstyd. Za ciebie - Błaszczak i twoją zasraną policję !

 • Harald Wessling

  Oceniono 86 razy 66

  Ten człowiek uczył się, teraz pracuje, płaci podatki. Owi "prawdziwi Polacy" w szkołę rzucali kamieniami, nie przepracowali w życiu jednego dnia, podatków nie płacą - biorą zasiłki. Pan Salar Farsi robi dla mojego kraju więcej niż te łyse gnoje. Dla mnie to pan Farsi jest ... prawdziwym Polakiem.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 61 razy 41

  Czy to ta legendarna polska gościnność? - bolszewcko-faszystowskie świnie

 • ziggybum

  Oceniono 45 razy 35

  A podobno faszyzm rodzi się na spektaklu "Klątwa". Tam coś się rodzi, a tymczasem na ulicach Polski mamy już faszyzm całkiem dojrzały.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 52 razy 34

  Przykro mi i wstyd chłopie, że Cię to spotyka w moim kraju. Przyjdziemy do Twojej kawiarni :)

 • pepe_papa

  Oceniono 69 razy 31

  Witamy w Wolsce.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 22

  Co za pech. Szalikowcy szukają w każdej dziurze za kimś obcokrajowcem, którey jest przynajmiej trochę ciemniejszy od Słowaka. Nie ma wielu tych ludzi w kraju. Ale jak znajdą kogoś, kogo im opisał prezes który zezwolił ich odstrzelić każdego pasożyta, kogo to obchodzi, że oni przyjechał po 10 latach więzienia w jakimś reżimie, szukając schronienia. Pasożyt to pasożyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX