100 nowych stacji, ekrany dotykowe, rowery elektryczne. Od 1 marca startuje ulepszone Veturilo!

Popularność miejskich rowerów nie maleje. W tym sezonie pojawią się nowości, które mogą zaskoczyć użytkowników. Już jutro startuje Veturilo.

Nowy, szósty już sezon rowerów miejskich w stolicy, zacznie się z przytupem. Na mocy podpisanej w 2016 roku umowy system Veturilo powiększy się o ok. 100 stacji, co oznacza, że docelowo będzie ich 316. Nowe stacje pojawią się głównie w Śródmieściu, Pradze i na Woli.

Mapa nowych stacji VeturiloMapa nowych stacji Veturilo / Veturilo

Nowość - rowery elektryczne

Zwiększy się także liczba rowerów - do 4660. Do 45 wzrośnie liczba tandemów. Rozbudowana zostanie sieć rowerów dziecięcych - 60 rowerów dla najmłodszych będzie można wypożyczyć w 6 lokalizacjach.

Z kolei już od czerwca warszawiacy, jako jedni z pierwszych użytkowników samoobsługowych systemów rowerowych na świecie, skorzystają z rowerów elektrycznych. W stolicy będzie ich dostępnych 100 - w obrębie 10 dedykowanych lokalizacji. Rowery elektryczne nie różnią się zasadniczo wyglądem od zwykłego roweru - są za to wyposażone w silniki, które mogą dodatkowo wspomagać rowerzystę.

Ponieważ już dzień przed startem systemu pogoda w Warszawie była wyjątkowo wiosenna, a przez to sprzyjająca rowerowej komunikacji, dotarły do nas sygnały, że niektórzy użytkownicy próbowali logować się do aplikacji już dzisiaj. Na ekranie wyskakiwał jednak komunikat o błędzie. Warto więc jeszcze przez kilkanaście godzin uzbroić się w cierpliwość.

Pojawią się płatności zbliżeniowe

Zmieni się także infrastruktura. Na ulicach Warszawy staną nowoczesne terminale Veturilo z ekranami dotykowymi i obsługą kart zbliżeniowych. Na rowerze zostanie umieszczony również kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

Od momentu, gdy Veturilo wystartowało w stolicy, łącznie miejskie rowery wypożyczano ponad 7,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 445 tys. użytkowników. W ubiegłym roku do grona użytkowników systemu dołączyło ponad 70 tys. osób.

Więcej o: