Sklep z papierosami dla dzieci w centrum Warszawy? To tylko prowokacja

Sklep w centrum Warszawy z papierosami dla dzieci okazał się zwykłą prowokacją. Stoją za nią aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze: Smog truje dokładnie tak, jak papierosy.

Zdjęcia witryny sklepowej przy ulicy Szpitalnej w Warszawie umieścił na Facebooku Karol Mikos. W rozmowie z metrowarszawa.pl pisze: Nie wiem, o co chodzi, ale to oburzające. Mikos nie był odosobniony w swojej opinii. Internauci byli zszokowani, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł. Inni pozostawali sceptyczni, węsząc podstęp. 

Papierosy trują jak smog

I słusznie. Otwarcie sklepu sprzedającego papierosy dla dzieci było wyłącznie prowokacją, za którą stoją aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jeszcze wczoraj w rozmowie z metrowarszawa.pl przekonywali, że nie mają ze sklepem nic wspólnego. 

Dziś ujawniają: Nie moglibyśmy sprzedawać papierosów dzieciom, bo byłoby to nielegalne. Stworzyliśmy pierwsze w Warszawie Centrum Informacji o Smogu. Papierosy trują jak smog, dlatego postanowiliśmy wykorzystać je w naszej komunikacji - mówi Jan Mencwel, członek zarządu MJN i dodaje: Od trzech lat mówimy, że smog truje, ale dopiero teraz ludzie zainteresowali się tematem.

Informacje na temat smogu

Jak mówi, wystarczyło napisać, że sprzedawane będą papierosy dla dzieci, aby w jeden weekend wywołać burzę wokół tematu. - A prawda jest taka, że papierosy trują tak samo, jak smog - dodaje.

W Centrum Informacji o Smogu każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść i zasięgnąć informacji na temat smogu oraz dowiedzieć się, co może zrobić, żeby chronić siebie i swoich najbliższych.

- Centrum jest bardzo potrzebne, ponieważ można tu dowiedzieć się, jak bardzo trujący jest smog i jak sobie radzić na własną rękę - jak oczyszczać powietrze np. za pomocą określonych gatunków roślin - mówi Karina Koziej z MJN.