Te części parków mogą lada dzień zostać wyrżnięte z drzew. "Duży fragment Ogrodu Saskiego..."

Część Ogrodu Saskiego, jednego z najbardziej reprezentacyjnych parków w Warszawie, jest w rękach prywatnych. Aktywiści alarmują: Duży fragment Ogrodu w każdej chwili może zostać wycięty. Takich miejsc jest więcej.

Skutki nowej ustawy Szyszki, która weszła w życie 1 stycznia (zezwolenie na wycinkę nie jest wymagane dla drzew poniżej 100 cm obwodu, przyp. red.), Warszawa już odczuła - drzewa wycinane są na potęgę. Warszawiacy niemalże codziennie informują o kolejnej rzezi. Nie każda wycinka to efekt nowej ustawy, wiele wyrżniętych w ostatnim czasie drzew była chora lub ich wycinka została zatwierdzona wcześniej przez Stołecznego Konserwatora Zabytków (który wydaje zgodę).

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele terenów Warszawy, które są w prywatnych rękach, na których znajduje się zieleń i drzewa, są zagrożone. I to nie byle jakie tereny, bo te najbardziej reprezentacyjne.

W każdej chwili może zostać wycięty

Jan Śpiewak, były przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, alarmuje:

Nie wiem, czy wiecie, ale duży fragment Ogrodu Saskiego został zreprywatyzowany i w każdej chwili może zostać wycięty. To samo się tyczy wielu innych parków w naszym mieście. Tak działa państwo z kartonu - pisze na Facebooku.

Fragment Ogrodu Saskiego, z Pałacem Błękitnym i ogrodem do niego przylegającym, przeszedł w ręce prywatne w 2012 roku. Prezydent Warszawy zwróciła rodzinie Zamoyskich - spadkobiercom, hektar parku od ul. Marszałkowskiej

Był to jeden z większych zwrotów w ścisłym centrum Warszawy od 1996 roku, czyli uruchomienia tzw. małej reprywatyzacji opartej na dekrecie Bieruta, który po 1945 r. zlikwidował prywatną własność gruntów w stolicy. Byli właściciele nieruchomości, korzystając ze ścieżki administracyjnej, odzyskali majątek odebrany im po wojnie.

W związku z tym, że teren ten jest w prywatnych rękach, jego właściciel może z nim robić, co chce - również wycinać rosnące na nim drzewa. - Wątpimy, żeby właściciel tej nieruchomości miał zamiar to zrobić, ale nigdy nie wiadomo. Wystarczy, że może - mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

Będę wnioskował o wpis do rejestru zabytków

O teren w Ogrodzie Saskim, ale nie tylko ten, martwi się Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków. W rozmowie z metrowarszawa.pl wymienia również inne reprezentacyjne w Warszawie parki, których dotknąć może bezlitosny topór Szyszki.

Pałac Błękitny z ogrodemPałac Błękitny z ogrodem maps.google.pl

- To fragment terenu przy ulicy Frascati, fragment Parku Świętokrzyskiego czy Parku Rydza-Śmigłego oraz teren Alei na Skarpie, gdzie już dokonano wycinki - wymienia Krasucki.

W związku z tym, że obecna ustawa nie chroni drzew rosnących na prywatnych terenach, będę wnioskował do Barbary Jezierskiej (Mazowiecki Urząd Ochrony Zabytków, przyp. red.) o wpis fragmentu Ogrodu Saskiego oraz pozostałych parków do rejestru zabytków. Tylko w ten sposób będzie można ochronić drzewa tam rosnące przed wycinką - wyjaśnia.

Park Rydza-Śmigłego - fragment, któremu grozi wycinkaPark Rydza-Śmigłego - fragment, któremu grozi wycinka maps.google.pl

Brak ustawy reprywatyzacyjnej

Jak mówi Agnieszka Kłąb, kłopoty z terenami zielonymi, będącymi obszarami użyteczności publicznej, to efekt braku dobrej ustawy reprywatyzacyjnej. Dzięki niej, jak mówi Kłąb, miasto mogłoby je zatrzymać w zamian za rekompensatę finansową dla wysuwających roszczenia spadkobierców. O jej uchwalenie, jak podkreśla rzeczniczka, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz walczy od lat.

Park Świętokrzyski - fragment, któremu grozi wycinkaPark Świętokrzyski - fragment, któremu grozi wycinka maps.google.pl

Aleja na Skarpie - fragment, któremu grozi wycinkaAleja na Skarpie - fragment, któremu grozi wycinka maps.google.pl

- Dzięki uchwaleniu małej ustawy reprywatyzacyjnej we wrześniu 2016 roku udało się już nie doprowadzić do przejęcia przez spadkobierców kilku takich terenów. Ale mała ustawa nie wystarcza. Czy duża ustawa zostanie uchwalona? Tego nie wiemy. Na razie się nie zanosi - mówi Kłąb.

Aleja na Skarpie

Topór Szyszki dotarł już do jednego z terenów przez nas opisywanych - Alei na Skarpie. Ten teren, jak informuje Michał Krasucki, od zawsze był zielonym skwerem. Kiedyś należał do ogrodów Frascati. Prywatny właściciel tych terenów nie wystąpił o zgodę na wycinkę, bo - nie musiał. 

Tych drzew już nie uratujemy. Co z pozostałymi?

Topór dobrej zmianyTopór dobrej zmiany Michał Krasucki

Zobacz także WIDEO: Warszawa apeluje o zmianę ustawy ws. wycinki. "Czas liczymy w padających drzewach"

Więcej o:
Komentarze (89)
Te części parków mogą lada dzień zostać wyrżnięte z drzew. "Duży fragment Ogrodu Saskiego..."
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 64 razy 54

  Szczesliwie ze o zniesieniu panszczyzny, zadecydowali za nas obcy zaborcy a nie nasza ojczysta szlachta bo do dzisiaj zasuwalibysmy 6 dni w tygodniu na polu Zamojskich.... za darmo...

 • azotanpotasu

  Oceniono 48 razy 34

  po dobrej zmianie bedzie tyle zieleni ,co na poligonie atomowym w Semipalatynsku

 • Henry Kinger

  Oceniono 36 razy 30

  Dostaliśmy czasów w których rządzą miernoty.
  Odpad intelektualny społeczeństwa, który przez lata, przez swą mierność był na marginesie. Dzisiaj, pokazuje nam wszystkim swoje zdolności, dając innym miernotom świadomość że mają prawo w swojej głupocie decydować o losie świata.

 • papawulon1

  Oceniono 29 razy 27

  Jak chcieliście matoły, tak mieć będziecie, czyli smród, brud i pustkę, jak w waszych łbach.

 • marchwianka.0

  Oceniono 27 razy 25

  Szkoda Polski!!! Ci barbarzyńcy z PiS wszystko zniszczą i zostawią Polskę w ruinie , jak zapowiadali!!! I jeszcze powiedzą, że naród ich po to wybrał!!! Czy dla POLSKI nie ma już ratunku????

 • fragola50

  Oceniono 29 razy 23

  czy wszyscy poszaleli??? zostawicie goły beton w mieście?? niedługo może w Łazienkach drzewa komuś zaczną przeszkadzać???!!

 • obronakonieczna

  Oceniono 24 razy 22

  może to dobrze, że wybór Suwerena pozostawi na długo widoczne ślady rządów PIS. Miejmy nadzieję, że przerwa w ich rządzeniu będzie tym razem dłuższa, niż 8 lat. Nie szkoda drzew, gdy Polska zamienia się w ruinę ..

 • my-opinion

  Oceniono 16 razy 16

  ja się obawiam o dziki park Wiśniewo, z zabytkowym drzewostanem - jakiś czas temu właściciel nie dostał zgody na zbudowanie tam galerii handlowej ze względu na zieleń (teraz stoi tam - jeszcze - wiele pomników przyrody) - teraz wytnie zieleń i sprzeda działkę.....

 • ulazka

  Oceniono 9 razy 9

  " ale duży fragment Ogrodu Saskiego został zreprywatyzowany " i kto tu ponosi odpowiedzialność za wycinkę? ten co sprywatyzował ,to jest oczywiste!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX