Aż sześć metrów w obwodzie! Drzewo-gigant wycięte w Parku Skaryszewskim

- To chyba jedno z najgrubszych drzew, jakie zostało wycięte - mówi nasz reporter. Topola w Parku Skaryszewskim nie padła jednak ofiarą nowelizacji ustawy o ochronie środowiska.

Do dużej wycinki doszło w Parku Skaryszewskim. Jedną z ofiar rzezi były dwie topole. Jedna - ogromna - o obwodzie wynoszącym nawet sześć metrów.

Jak się okazało, to nie topór Szyszki (ustawa o ochronie środowiska z dnia 1 stycznia zezwalająca na wycinkę drzew na prywatnych terenach bez zgody miasta) zadecydował o ścięciu drzewa. Opiekujący się parkiem Zarząd Oczyszczania Miasta tłumaczy, że dwie duże topole poszły pod topór za zgodą stołecznego konserwatora ze względu na zły stan zdrowotny.

Tę informację po obejrzeniu zdjęć potwierdziła p.o. dyrektora Lasów Miejskich Andżelika Gackowska. - Drzewa miały około 40 lat, były w złym stanie. W środku jest mursz, czyli trociny, pień jest chory. To drzewa kwalifikujące się do wycinki - wyjaśnia. Drzewa zostały wycięte w połowie stycznia, jednak o ich zniknięciu zrobiło się głośno dopiero teraz. Wiele osób wiązało ścięcie topoli właśnie z nowymi przepisami.

Wycięte drzewo gigantWycięte drzewo gigant Tomasz Golonko

Zagrożenie dla ludzi

Jak wyjaśnia Magdalena Niedziałek z ZOM, drzewa były nie tylko chore. Stwarzały również zagrożenie dla ludzi. W ubiegłym roku wielokrotnie dochodziło do wyłamań w koronach i złamań znacznej wielkości konarów tych drzew. W związku z tym, że drzewa znajdowały się blisko ścieżki, podjęto decyzję o ich wycince.

Jak dodaje, w parku trwają prace pielęgnacyjne drzew rosnących wzdłuż głównej alei polegające na usunięciu suchych, uszkodzonych konarów i gałęzi ze względów bezpieczeństwa.

Wycięte drzewo gigantWycięte drzewo gigant Tomasz Golonko

Topór Szyszki, ale nie tylko

Od początku stycznia docierają do nas informacje o wycinkach drzew. Wiele z nich to konsekwencja nowej ustawy. Ale nie wszystkie. Do części wycinek dochodzi bowiem za zgodą miasta, wycinki planowane były już od lat w związku z nowymi inwestycjami.

Pisaliśmy o tym więcej w naszym materiale "Tak padają warszawskie drzewa. Winny nie tylko "topór Szyszki".

embed
Więcej o:
Komentarze (194)
Aż sześć metrów w obwodzie! Drzewo-gigant wycięte w Parku Skaryszewskim
Zaloguj się
 • sztadeu

  Oceniono 167 razy 51

  I o czym tak naprawdę ten artykuł? Topola to chwast. Szybko się rozrasta,rozsiewa alergizujące pyłki, nie powinno jej być w miastach,bo jest słabym,kruchym drzewem byle wiatr z prędkością w porywach do 80 km ją łamie i z tego mamy nieszczęścia. Były uszkodzone pojazdy, budynki itp.

 • gianniriccardo

  Oceniono 91 razy 43

  Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa, bo to zagrożenie dla ludzi. Nikt nie myśli, że największym zagrożeniem dla drzew i dla zwierząt jest człowiek. Dla całego świata.

 • zigzaur

  Oceniono 56 razy 38

  W najbliższym czasie należy się spodziewać wycięcia dębu Bartek. Nie może być coś grubszego od Bartka Misiewicza. Armia Macierewicza ma Grubego Bartka podczas gdy niemiecka armia miała Grubą Bertę.

 • jojo148

  Oceniono 56 razy 34

  Wszyscy huzia na ministra Szyszkę. Drzewa te uśmierca ręka prezydenta Dudy.
  Gdyby nie złożył swego podpisu pod tą ustawą wiele drzew żyloby do dzisiaj.

 • thadde

  Oceniono 34 razy 18

  W Dziwnówku nad Baltykiem słychać właśnie huk pilarek spalinowych. Właściciele pensjonatów poszerzają w ten sposób bazę pod kolejne domki. Pazerna hołota pobłogosławiona przez nabożnych pisowskich durniów wytnie wszystko w pi......ć. Potem będą wszyscy się dziwić , że wiatry znad morza wieją coraz gwałtowniej.

 • plastikpiokio

  Oceniono 27 razy 17

  nie macie pojęcia ile drabinek i stołeczkow dla kurdupla można zrobic z takiego sciętego drzewa.włazi na drabinkę jak przemawia a czapkę trzyma w ręce nad głową ------tak samo jak przemawiający lenin na gruzowiku.

 • marlboro_men

  Oceniono 25 razy 13

  Topola!!! Podobnych rozmiarów topola rosła obok mojego rodzinnego domu, niestety przy b.silnym wietrze przewróciła się na nasz dom, szczęście w nieszczęściu, że nikt nie zginął. Dom nadawał się do wielkiego remontu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX