Fatalne powietrze w Warszawie! Te zdjęcia porażają [ZDJĘCIA]

W Warszawie normy są przekroczone o kilkaset procent! Zdjęcia, które otrzymaliśmy od mieszkańca Żoliborza porażają. Zielony Żoliborz?

Stężenie groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 wielokrotnie przekracza dziś normy w największych miastach Polski. Normy WHO są przekroczone o 500 proc. w Warszawie i okolicach.

Smog w WarszawieSmog w Warszawie Warszawski Alarm Smogowy

Autor tych porażających zdjęć smogu, Piotr Szubryt, wykonał je na Żoliborzu, przy ulicy Mickiewicza. Mówi ironicznie: "Taki nasz zielony Żoliborz". Piotr wysłał nam również zdjęcia w formacie RAW, żeby udowodnić, że nie zostały one w żaden sposób "podkręcone".

Jak informują eksperci, w Warszawie poziom stężenia pyłu PM 2,5 zwykle utrzymuje się tej zimy między 20 a 40 mikrogramów/m3, ale przez trzy pierwsze dni lutego przekroczył 70 mikrogramów/m3, a 8 i 9 stycznia przekraczał 100 mikrogramów/m3.

Ludzie w maseczkach, ruch samochodowy ograniczony

Idąc do pracy rano, nasi reporterzy widzieli po raz pierwszy osoby noszące maski antysmogowe. Mieszkańcy Warszawy zwracają uwagę, że są ferie, ruch samochodowy ograniczony. Mimo to, smog jest ogromny.

Ludzie są coraz bardziej przerażeni skutkami działania smogu.

Warszawa w pierwszej 10-tce

15 lutego stowarzyszenie aktywistów miejskich Miasto Jest Nasze opublikowało ranking "hańby" - miast z całego świata, w których smog jest największy. Warszawa znalazła się w pierwszej 10-tce.

Przed stolicą znalazły się tylko Poznań, Kraków, Katowice i Wrocław. Jak wynika z rankingu, w Warszawie jest gorzej niż w Pekinie czy w Ostrawie.

Ranking został stworzony przy pomocy aplikacji do badania jakości powietrza AirVisual.

Przy taki wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

 

Więcej o: