Poseł Liroy prezydentem Warszawy? 'Od początku działamy na rzecz stolicy'

Poseł Piotr Liroy-Marzec rozważa możliwość ubiegania się o fotel prezydenta stolicy. "Od początku kadencji działamy na rzecz Warszawy" - tłumaczy.

Jak przyznaje w rozmowie z metrowarszawa.pl szef biura poselskiego Liroya-Marca cały czas toczą się dyskusje na temat kandydatury Liroya na prezydenta stolicy. Maciej Maciejowski nie potwierdza, ale i nie zaprzecza, że poseł znajdzie się na liście osób kandydujących do urzędu.

Giełda nazwisk 

Podkreśla także, że kandydaturę Liroy'a lansują sami mieszkańcy Warszawy. 

Jest za wcześnie na podjęcie decyzji, ale nie ukrywamy, że takie głosy i prośby ze strony warszawiaków rzeczywiście się pojawiają - przyznaje Maciej Maciejowski.

Oficjalnie kandydatów do przejęcia władzy w stolicy z ramienia partii Pawła Kukiza jest dwóch. Pierwszy to biznesmen Marek Jakubiak, właściciel browaru "Ciechan" i kandydat do Sejmu na liście komitetu wyborczego Kukiz’15, z poparciem Ruchu Narodowego.

Poseł zasłynął życzeniami "Życzę ci mamusi z fujarką zamiast piersi. Będziesz miał co ssać", które złożył bokserowi Dariuszowi Michalczewskiemu zaangażowanemu w politykę ruchów LGBT. Drugi kandydat to wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. 

Liroy dla Warszawy

Na razie zarejestrowano w internecie takie domeny jak liroydlawarszawy.pl oraz skutecznidlawarszawy.pl. Co ma do zaoferowania warszawiakom poseł Liroy? 

Zajmujemy się reprywatyzacją. Na nasz wniosek Samorządowe Kolegium Odwoławcze wystąpiło o postępowanie dotyczące zwrotu Noakowskiego 16 - mówi Maciej Maciejowski.

I dodaje: - Od początku kadencji działamy dla Warszawy. Podejmowaliśmy interwencję dotyczącą jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych, a całkiem niedawno spotkaliśmy się z burmistrzem Ochoty w sprawie przedszkola, którego rada rodziców poprosiła nas o pomoc - wymienia Maciejowski. Zaznacza jednak, że program wyborczy dla Warszawy jest taki sam, jak dla całej Polski. Liroy chce zająć się przede wszystkim odzyskiwaniem i odpartyjnianiem samorządu.

Uważamy, że warszawski samorząd jest szczególnym przypadkiem. Upartyjnienie przenosi spory polityczne na poziom samorządowy. Radni głosują zgodnie z linią partii, a nie z interesem mieszkańców. 

Jak Miasto Jest Nasze?

Maciejowski nie ukrywa, że organizacją, która ma podobne cele jest Miasto Jest Nasze, najbardziej znane polskie stowarzyszenie składające się z aktywistów miejskich. 

Nie traktujemy jednak organizacji obywatelskich w kategorii konkurencji. Wręcz przeciwnie, im ich więcej, tym lepiej.

A jak poseł Piotr Liroy-Marzec zapatruje się na projekt nowej ustawy metropolitalnej zakładającej poszerzenie granic stolicy o 33 gminy? 

Jesteśmy za współpracą samorządów, natomiast projekt złożony przez Prawo i Sprawiedliwość uważamy za skandalicznie niedopracowany - wyjaśnia szef biura poselskiego Liroya-Marca.

 

Więcej o: