Będzie referendum w sprawie nowych granic Warszawy. Radni przegłosowali uchwałę

Rada Warszawy zadecydowała - odbędzie się referendum w sprawie zmian granic Warszawy. Głosowanie mieszkańców już 26 marca. Jacek Sasin: Nie rozumiem tej histerii.

Poselski projekt w sprawie zmiany ustroju Warszawy stał się głównym tematem dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. W głosowaniu o przeprowadzeniu referendum wzięło udział 57 radnych (za referendum było 34 radnych, za odrzuceniem wniosku głosowało 19 radnych). 

O referendum już poinformowała na stronie na Facebooku Hanna Gronkiewicz Waltz.

"Jesteśmy oburzeni"

Pytanie w referendum będzie brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem znajdą się dwie odpowiedzi: "TAK"/ "NIE". 

W rozmowie z metrowarszawa.gazeta.pl radna Aleksandra Gajewska tłumaczy, dlaczego jest ono potrzebne: 

Jesteśmy oburzeni, ze taki projekt nie jest konsultowany z mieszkańcami, dlatego złożyliśmy wniosek o referendum gminne - wyjaśnia radna PO Aleksandra Gajewska. 

Podczas sesji nie obyło się też bez skandalu. W czasie obrad PiS wnioskował o przerwę, jednak sprzeciwiło się PO. Przewodnicząca Rady Warszawy zdecydowała, że przerwy nie będzie. Ostatecznie uchwałę przegłosowano.

Podczas sesji głos zabrał znany z organizowania w stolicy referendum radny Piotr Guział:  Ten projekt co do kierunków, jest niezbędny, potrzebny i być musi. Natomiast droga dojścia nie do przyjęcia. Kilkakrotnie powtórzył również, że "powiat powinien powstać po to, by usprawnić kwestie, które są wspólne dla metropolii". 

Z kolei Paweł Terlecki z PiS tłumaczył: Mamy do czynienia zaledwie z projektem. Ten projekt powinien stanowić zaczyn do dyskusji na temat metropolii. Przecież to poddane pod dyskusję, może być w jakiś sposób zmienione. Pochylanie się nad detalami jest przedwczesne. Cała ta emocjonalna dyskusja jest pozbawiona większego sensu.

Ustawa Warszawska - kontrowersje

Nowa ustawa PiS, która ma wcielić 32 gminy do Warszawy, czyniąc stolicę metropolią porównywalną wielkością do Londynu, wzbudziła ogromne kontrowersje. Zarówno samorządy 33 gmin, jak i ich mieszkańcy oraz -  sama Warszawa od kilku dni trąbią - ta ustawa jest pełna absurdów.

Oburzenie budzi przede wszystkim jedna podstawowa kwestia - PiS, przed złożeniem projektu do Sejmu, nie skonsultował go ani z samorządem Warszawy, ani z samorządami gmin, które mają do Warszawy zostać wcielone.

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS. "W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny" - napisano w apelu.

Sasin: projekt nie będzie procedowany

"Histerii" wokół projektu nie rozumie jego pomysłodawca - Jacek Sasin z PiS. Jak poinformował w poniedziałek PAP, projekt w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie oraz będzie ulegał modyfikacjom. - Najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami - powiedział.

- Chciałem wyrazić wielkie zdumienie histerią, która została rozpętana przez część samorządowców, szczególnie związanych z PO czy PSL. To dziwi. Projekt ustawy, który został złożony to pewnego rodzaju propozycja do dyskusji. Ta ustawa w najbliższym czasie nie będzie procedowana w parlamencie, została zarejestrowana jako druk poselski, ale będzie dyskutowana, poddawana szerokim konsultacjom - powiedział PAP Sasin.

 - Nie zależy nam na pośpiechu. To jest projekt wyjściowy, do dyskusji. Będzie ulegał modyfikacjom. Pewne argumenty z przestrzeni publicznej wskazują, że niektóre zapisy będą musiały być zmienione - dodał

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, konsultacje będą prowadzone zarówno z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami. Poinformował, że w środę z inicjatywy wojewody mazowieckiego odbędzie się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim z prezydentami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin, miast i miejscowości, które miały wejść zgodnie z projektem w skład metropolii warszawskiej. 

Referendum - zasady

Jak informuje miasto, w referendum mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Warszawy, także niezameldowani. Powinni tylko udać się do Urzędu Dzielnicy, w której mieszkają i dopisać się do listy wyborców - wystarczy złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy.

Do listy wyborców można się dopisać w Urzędzie Dzielnicy. Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego w referendum. Oczywiście wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych. Cudzoziemcy mogą wziąć udział w referendum pod warunkiem, że są wpisani do rejestru wyborców, na stałe zamieszkują w Warszawie.

Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji.

 

Więcej o:
Komentarze (86)
Będzie referendum w sprawie nowych granic Warszawy. Radni przegłosowali uchwałę
Zaloguj się
 • jantarski11

  Oceniono 65 razy 61

  Biedny Sasin. Chciał zrobić skok na kasę, a tu kłody pod nogi rzucają . I chyba się popłacze bo mu nie wierzą że on przecież wszystko robi dla dobra wspólnego. Biedaczek jest zdumiony że nie wszyscy go kochają

 • hart_brejker

  Oceniono 53 razy 51

  Jeżeli wynikiem referendum będzie sprzeciw to i tak wg pisu referendum będzie sfałszowane.

 • owca888

  Oceniono 46 razy 42

  Super.

  LUDZIE, TYLKO RUSZCIE SEMPITERNY!
  Pokażmy pisdzielcom ich miejsce.

 • biesczad1

  Oceniono 45 razy 41

  Histeria - suweren ma inne zdanie niż rządzący reżim...

 • fagusp

  Oceniono 38 razy 34

  Sasin nie rozumie tej histerii? Mnie to nie dziwi. Sasin ogólnie nie wygląda na takiego, co by za wiele rozumiał...

 • Jan Osik

  Oceniono 36 razy 34

  Sasin wczoraj rozpoczął objazd po gminach podwarszawskich.
  dzisiaj skończył.
  ale najciekawsze jest to, że z warszawskimi samorządowcami nawet nie miał zamiaru się spotykać.

 • kocurxtr

  Oceniono 41 razy 33

  o to to
  REFERENDA !

  częściej i ogólnopolskie
  niech Suweren wypowie się osobiście szczególnie w ważnych kwestiach - jak aborcja czy in vitro, likwidacja gimnazjów itd...

  skoro stać nas na fanaberie i wyrzucanie setek milionów na kościół - tym bardziej stać nas na Państwo Obywatelskie - gdziezdanie Obywatela ma kluczowe znaczenie - a nie jakieś widzimisię szeregowych posłów czy innych Misiewiczów ...

  czyż nie tak powinna wyglądać prawdziwa demokracja ?

  albo na przykład - referendum 'votum zaufania' - po dwóch latach od wyborów, Obywatele decydują, czy chcą kontynuacji danej 'linii rządów'

  ciekawe, czy PiS odważyłby się na takie referendum ?
  coś mi mówi, że raczej wysłałby wojsko na ulice by zachować włądzę ...

 • uthark

  Oceniono 31 razy 27

  Ilu jest za? Jeszcze prezes nie ustalił wyników? To niech się spieszy.

 • elsu

  Oceniono 30 razy 24

  Jacek Sasin: "Nie rozumiem tej histerii."
  --
  Nie rozumie Pan tego, że ludzie nie dają robić z siebie idiotów i nie kupują bajeczek mających na celu zrobienie olbrzymiego burd(@*#(lu aby tylko i wyłącznie przyspawać was do koryta w Warszawie?

  Ja nie rozumiem dlaczego Pan nie jest w pace, skoro to Pan i Andrzej organizowaliście lot do Smoleńska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX