Będzie referendum w sprawie nowych granic Warszawy. Radni przegłosowali uchwałę

Rada Warszawy zadecydowała - odbędzie się referendum w sprawie zmian granic Warszawy. Głosowanie mieszkańców już 26 marca. Jacek Sasin: Nie rozumiem tej histerii.

Poselski projekt w sprawie zmiany ustroju Warszawy stał się głównym tematem dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. W głosowaniu o przeprowadzeniu referendum wzięło udział 57 radnych (za referendum było 34 radnych, za odrzuceniem wniosku głosowało 19 radnych). 

O referendum już poinformowała na stronie na Facebooku Hanna Gronkiewicz Waltz.

"Jesteśmy oburzeni"

Pytanie w referendum będzie brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem znajdą się dwie odpowiedzi: "TAK"/ "NIE". 

W rozmowie z metrowarszawa.gazeta.pl radna Aleksandra Gajewska tłumaczy, dlaczego jest ono potrzebne: 

Jesteśmy oburzeni, ze taki projekt nie jest konsultowany z mieszkańcami, dlatego złożyliśmy wniosek o referendum gminne - wyjaśnia radna PO Aleksandra Gajewska. 

Podczas sesji nie obyło się też bez skandalu. W czasie obrad PiS wnioskował o przerwę, jednak sprzeciwiło się PO. Przewodnicząca Rady Warszawy zdecydowała, że przerwy nie będzie. Ostatecznie uchwałę przegłosowano.

Podczas sesji głos zabrał znany z organizowania w stolicy referendum radny Piotr Guział:  Ten projekt co do kierunków, jest niezbędny, potrzebny i być musi. Natomiast droga dojścia nie do przyjęcia. Kilkakrotnie powtórzył również, że "powiat powinien powstać po to, by usprawnić kwestie, które są wspólne dla metropolii". 

Z kolei Paweł Terlecki z PiS tłumaczył: Mamy do czynienia zaledwie z projektem. Ten projekt powinien stanowić zaczyn do dyskusji na temat metropolii. Przecież to poddane pod dyskusję, może być w jakiś sposób zmienione. Pochylanie się nad detalami jest przedwczesne. Cała ta emocjonalna dyskusja jest pozbawiona większego sensu.

Ustawa Warszawska - kontrowersje

Nowa ustawa PiS, która ma wcielić 32 gminy do Warszawy, czyniąc stolicę metropolią porównywalną wielkością do Londynu, wzbudziła ogromne kontrowersje. Zarówno samorządy 33 gmin, jak i ich mieszkańcy oraz -  sama Warszawa od kilku dni trąbią - ta ustawa jest pełna absurdów.

Oburzenie budzi przede wszystkim jedna podstawowa kwestia - PiS, przed złożeniem projektu do Sejmu, nie skonsultował go ani z samorządem Warszawy, ani z samorządami gmin, które mają do Warszawy zostać wcielone.

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS. "W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny" - napisano w apelu.

Sasin: projekt nie będzie procedowany

"Histerii" wokół projektu nie rozumie jego pomysłodawca - Jacek Sasin z PiS. Jak poinformował w poniedziałek PAP, projekt w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie oraz będzie ulegał modyfikacjom. - Najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami - powiedział.

- Chciałem wyrazić wielkie zdumienie histerią, która została rozpętana przez część samorządowców, szczególnie związanych z PO czy PSL. To dziwi. Projekt ustawy, który został złożony to pewnego rodzaju propozycja do dyskusji. Ta ustawa w najbliższym czasie nie będzie procedowana w parlamencie, została zarejestrowana jako druk poselski, ale będzie dyskutowana, poddawana szerokim konsultacjom - powiedział PAP Sasin.

 - Nie zależy nam na pośpiechu. To jest projekt wyjściowy, do dyskusji. Będzie ulegał modyfikacjom. Pewne argumenty z przestrzeni publicznej wskazują, że niektóre zapisy będą musiały być zmienione - dodał

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, konsultacje będą prowadzone zarówno z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami. Poinformował, że w środę z inicjatywy wojewody mazowieckiego odbędzie się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim z prezydentami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin, miast i miejscowości, które miały wejść zgodnie z projektem w skład metropolii warszawskiej. 

Referendum - zasady

Jak informuje miasto, w referendum mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Warszawy, także niezameldowani. Powinni tylko udać się do Urzędu Dzielnicy, w której mieszkają i dopisać się do listy wyborców - wystarczy złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy.

Do listy wyborców można się dopisać w Urzędzie Dzielnicy. Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego w referendum. Oczywiście wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych. Cudzoziemcy mogą wziąć udział w referendum pod warunkiem, że są wpisani do rejestru wyborców, na stałe zamieszkują w Warszawie.

Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji.

 

Więcej o: