Student UW sprawdził, ile osób z Warszawy podpisało się pod ustawą warszawską PiS. Ta liczba mówi wszystko

Student UW zauważył, że pod ustawą warszawską PiS, wedle której stolica ma się powiększyć o 32 gminy, podpisała się jedna osoba z Warszawy (nie licząc pomysłodawcy). Komentuje krótko: Tak właśnie PiS słucha małych ojczyzn.

Andrzej Wojewoda, student politologii na Uniwersytecie Warszawskim postanowił sprawdzić, skąd pochodzą posłowie, którzy podpisali się pod ustawą warszawską PiS, która ma powiększyć stolicę aż o 32 gminy. Swoje podsumowanie opublikował na Twitterze.

Dwie osoby z Warszawy

Pomysłodawcą ustawy jest Jacek Sasin, który przed złożeniem projektu nie skonsultował go z nikim - ani samorządem warszawskim, ani żadnym z samorządów gmin, które mają zostać przyłączone do Warszawy. 

Jak się okazuje, spośród osób, które podpisały się pod ustawą, tylko jedna pochodzi z Warszawy - Ewa Tomaszewska. Co więcej, żadna z pozostałych osób nie zamieszkuje miasta przynależącego do gminy, która ma zostać przyłączona do stolicy.

Andrzej Wojewoda komentuje krótko: Tak właśnie PiS słucha małych ojczyzn.

Megapowiat Warszawa

31 stycznia Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy, wedle której do Warszawy mają zostać przyłączone 32 gminy - od Wieliszewa na północy po Górę Kalwarię na południu.

Do powiatu nazywanego „miastem stołecznym Warszawa” wcielone zostałyby: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka. Na liście nie ma za to Podkowy Leśnej, choć byłaby enklawą oblaną ze wszystkich stron gminami megapowiatu.

Więcej o: