Powierzchnia Warszawy wzrośnie trzykrotnie? Rewolucyjna ustawa PiS

Prawo i Sprawiedliwość chce powiększyć Warszawę o okoliczne gminy. Już złożył w tej sprawie projekt ustawy. Powierzchnia stolicy miałaby wzrosnąć aż trzykrotnie.

Politycy partii rządzącej są na etapie typowania rejonów, które miałby być dołączone do Warszawy. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to do stolicy przyłączone zostałyby 32 gminy, w tym Marki (mieszka tu 31 tys. mieszkańców), Kobyłka (22 tys.), Zielonka (17 tys.) oraz Ząbki (ok. 34 tys).

Dotychczasowe miasto na prawach powiatu - m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice. Miasto stołeczne Warszawa uzyska wszelkie niezbędne atrybuty jednostki samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody - wyjaśniają autorzy projektu.

Według najbardziej prawdopodobnych planów w granicach Warszawy znalazłyby się również Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Izabelin, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Michałowice, Raszyn, Lesznowola, Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefów, Wiązowna i Sulejówek. Niewykluczone, że w skład miasta wejdą także nieco dalsze gminy, takie jak: Wołomin czy Otwock. 

Co się zmieni?

Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Zgodnie z nową ustawą zajmowałaby się: 

  • kształtowaniem ładu przestrzennego, czyli uchwalanie studium metropolitalnego; koordynowaniem realizacji zadań publicznych przez gminy znajdujące się w obszarze miasta stołecznego Warszawy,
  • opracowywaniem, uchwalaniem i realizacją strategii rozwoju całego obszaru,
  • zarządzaniem drogami publicznymi z wyjątkiem dróg gminnych, autostrad i dróg ekspresowych;
  • promocją całego obszaru; 
  • aktualnie Warszawa jest gminą na prawach powiatu, a po zmianach cała aglomeracja byłaby jednym powiatem;
  • aglomeracją kierowałby jeden prezydent;
  • rozbudową komunikacji, propozycja wprowadzenia biletu aglomeracyjnego;
  • Warszawa zyskałaby nowe tereny inwestycyjne;
  • nowy podział wprowadziłby zmiany w wyborach samorządowych oraz parlamentarnych.

Projekt ma być zgłoszony i uchwalony do 2018 roku, czyli przed najbliższymi wyborami samorządowymi.

Aspekt polityczny

Głos w sprawie nowej ustawy zabrał m.in. poseł PiS Jacek Sasin, były wojewoda mazowiecki. W rozmowie z "Faktem" przyznał, że Warszawa zyskałaby nowe tereny inwestycyjne, a "miejscowości podwarszawskie zostałyby lepiej skomunikowane ze stolicą".

Sprawę skomentował również polityk Damian Kupka z Partii Wolność (założonej przez eurodeputowanego Janusza Korwin-Mikke). Jego zdaniem nowelizacja ustawy zwiększa szanse PiS w wyborach samorządowych. Uważa też, że w tej sprawie decyzję powinni podjąć sami mieszkańcy w trakcie referendum. 

Nowy podział wprowadziłby jednak zmiany nie tylko w wyborach samorządowych, ale też parlamentarnych. Koniecznie byłoby wytyczenie nowych okręgów wyborczych. Na tej operacji PiS mógłby zyskać.

Próba przejęcia samorządu

- To być może ostatnie tygodnie Warszawy, jaką znamy. Rządy Prawa i
Sprawiedliwości szykują wielką rewolucję w stołecznym samorządzie - komentuje z kolei Miasto Jest Nasze, stołeczna organizacja składająca się z aktywistów miejskich. Społecznicy uważają, że nowa ustawa PiSu jest niczym innym jak próbą przejęcia stołecznego samorządu.

W sąsiednich gminach nie brakuje bowiem wyborców partii rządzącej. Na krytykę zasługuje również tryb przyjęcia ustawy, nie będzie to projekt rządowytylko poselski, który nie wymaga przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych. Wygląda na to, że po raz kolejny nad głowami niczego nieświadomych mieszkańców rozgrywana jest wielka, krajowa polityka - piszą w specjalnym komunikacie.

Warszawa od 1807 roku

Największe terytorialne powiększenie Warszawy miało miejsce w 1951 roku. Powierzchnia miasta z 135 km² powiększyła się do 412 km2. Do granic miasta włączono wówczas 11 nowych dzielnic m.in. Włochy, Okęcie, Wilanów, Bródno i Wawer. 

 

A tak Warszawa rozrastała się od XIX wieku. Na mapie widać, jak zmieniały się granice stolicy od 1807 roku.

Więcej o: