Bloger sam zbiera pieniądze na czujniki smogowe. 'Rządowi nie zależy na pokazywaniu skali zniszczeń'

Mieszkaniec Warszawy Artur Kurasiński, rozczarowany biernością władz w sprawie walki ze smogiem, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Organizuje zbiórkę na czujniki smogowe.

Pomysłodawcą zbiórki jest Artur Kurasiński, specjalista od reklamy, kreacji marek, nowych mediów, bloger, vloger.

Informację o tym, że zbiera pieniądze na czujniki ogłosił na swoim facebookowym profilu. Dlaczego? Bo zirytował go fakt, że stan zanieczyszczenia powietrza może sprawdzić wyłącznie za pomocą specjalnego sprzętu w cenie 650 złotych. Zależy mu na tym, aby mogli to robić wszyscy i na tej podstawie podejmować decyzję choćby o wyjściu na spacer. 

Medialna burza w Warszawie

- Danych albo nie ma albo są błędnie podawane - zauważa Kurasiński. Powołuje się na dane publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska:

Mam dość. GIOS i WIOS twierdzą, że albo serwery leżą albo dane przez nich podawane są według polskich standardów (tzn. granica alarmu jest przesunięta 3 razy na niekorzyść). Nie chcę snuć domysłów i generować teorii spiskowych, ale w XXI wieku nie wierzę w brak wiedzy i zaplecza do regularnego wysyłania pakietów wielkości kilku KB na serwer i stronę www.

Stąd pomysł na crowdfunding, w ramach którego miałaby zostać zebrana kwota umożliwiająca zakup 500 czujników do zamontowania na terenie Warszawy. 

Chce zacząć od stolicy, bo tu sprawę można łatwiej nagłośnić i wywołać medialną burzę. Następnie w czujniki miałyby zostać wyposażone kolejne miasta i wsie.

Aby ten pierwszy cel został osiągnięty, trzeba zebrać 500 tysięcy złotych. Dane z czujników będą darmowe. 

Pomysłodawca zbiórki konsultował się już w sprawie swojego pomysłu z Airly, czyli startupem, który stworzył tanie sensory badające smog. Przypomnijmy, że zespół Airly znalazł się w naszym zestawieniu osób, które mocno wpłyną na Warszawę w 2017 roku. 

Tylko my, obywatele, sami możemy coś zmienić

Kurasiński podsumowuje:

Żaden rząd nie będzie się troszczył o środowisko, bo nikomu nie zależy na pokazaniu skali zniszczeń i trucizn, jakie krążą w powietrzu. Tylko my, obywatele, sami możemy coś zmienić - informacje o zanieczyszczeniach i ich źródłach to wstęp do walki o czyste powietrze w każdym polskim mieście, gminie i wsi.

I apeluje o udostępnianie posta. Na jego apel odpowiedziało już niemal 900 osób.

Czy uważasz, że takie czujniki są potrzebne?
Więcej o: