Ponad 12 tysięcy zwierząt! Sukcesy warszawskiego zoo

Miniony rok był bardzo pomyślny dla warszawskiego zoo. Warszawiacy odwiedzali je tłumnie a liczba mieszkańców wzrosła wielokrotnie.

W ubiegłym roku w warszawskim zoo dużo się działo. Odwiedziło je aż 730 tysięcy zwiedzających. Jeszcze na początku roku mogli napotkać 3796 osobników. Pod koniec roku: już 12148!

Pokolce, zebrasomy, kapodzioby

Ta ogromna zmiana związana jest z powiększeniem i uzupełnieniem ekspozycji w budynku akwarium. Przybyło ok. 8 tysięcy gatunków ryb i kilkadziesiąt kolonii koralowców. Wśród nich: pokolce, zebrasomy oraz ciekawe okazy ryb słodkowodnych.

Z kolei dział ptaków wzbogacił się o 16 nowych gatunków. W zoo zamieszkały m.in. kapodzioby, łabędź czarnoszyi, hałaśnik maskowy czy sroka błękitna. Kolekcja ssaków powiększyła się o koba nilowego, czyli antylopę. Hodowla tego gatunku objęta jest ochroną. Do płazów dołączyły grupa żab mszystych z Rygi, zaś do gadów: dwa gatunki żółwi i dwa gatunki kameleonów.

W zoo odtwarzane jest też stado bongo, czyli antylop. W listopadzie do stolicy przyjechała samica parku safari w Ebeltoft w Danii oraz trzy samice ze Szwecji. Samiec dotrze wiosną, z Włoch. Po zakończeniu transportów stado będzie liczyło sześć osobników: pięć samic i samca.

Liczba gatunków zamieszkujących zoo wzrosła o prawie 50 i obecnie wynosi 540.

Podróże zagraniczne

Miał też miejsce skomplikowany transfer. Do Sosto, miasta na Węgrzech, wyjechał dwumetrowy rekin tawrosz piaskowy. Na jego miejsce przyjechały cztery raje omańskie, czyli płaszczki morskie. 

Inne warszawskie zwierzęta, które powyjeżdżały za granicę, to samica geparda, która trafiła do Bernburga, sika wietnamski (zwierzę jeleniowate) - pojechał do Hilvarenbeek, samiec leniwca dwupalczastego - do Ołomuńca, a wilki grzywiaste: do Neuminster.

Narodziny

Rozmnożono też wiele gatunków zwierząt. Wśród najciekawszych, a także najbardziej wymagających znalazły się: ryby – m.in. pławikoniki, amfipriony (błazenki) skalary, gady – m.in. dwa gatunki żółwi - sundajski i żółtogłowy, ptaki – m.in. czubacz żółtodzioby, myszołowie, gołębiaki kasztanowate, barwnice, patagonki i kitty czerwonodziobe.

Dużym osiągnięciem, jak podkreśla zoo, było kolejne, naturalne rozmnożenie kondora królewskiego i udany odchów kazuara hełmiastego. Po raz pierwszy uzyskano przychówki m.in. od takich gatunków jak uszaki białe i pawie kongijskie.

Rozmnożono także 23 gatunki ssaków. Do najcenniejszych przychówków tej grupy zoo zalicza osła somalijskiego, pięć nahurów i trzy oryksy szablorogie. Po raz pierwszy na świat potomstwo wydały również sprawdzone niedawno zebry Hartmanna. Przychówki dały także siki wietnamskie, wikunie oraz góralki.

Historia państwa Żabińskich 

Zoo cieszy się także z faktu, iż w bieżącym roku na ekrany kin wejdzie hollywoodzka produkcja "Azyl". Film oparty jest na historii państwa Żabińskich i ich willi, która znajduje się na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego. Podczas II wojny światowej ówczesny dyrektor Jan Żabiński, wraz z żoną Antoniną Żabińską uratowali w niej ponad 300 uciekinierów z getta.

Willa, odrestaurowana w 2015 roku, jest chętnie odwiedzana, szczególnie przez turystów zagranicznych – głównie z Izraela (około 85% wszystkich gości) oraz z USA, RPA, Japonii, Niemiec.

 

 

Bywasz w warszawskim zoo?
Więcej o: