Oskarżył Żydów o podsycanie protestów antyrządowych? Gmina Żydowska składa skargę

W programie "W tyle wizji" Marcin Wolski zdaniem Gminy Żydowskiej oskarżył Żydów o podsycanie protestów antyrządowych. Gmina wnosi przeciw niemu skargę. I posyła macę.

W programie "W tyle wizji" emitowanym w TVP Info Marcin Wolski, od 2016 roku dyrektor TVP2, zasugerował, że antyrządowe protesty są inspirowane przez Żydów. Wedle jego słów, osoby protestujące pod sejmem w wigilię Bożego Narodzenia, zamiast opłatkiem dzieliły się macą. Recytując wierszyk napomknął również o tym, że protestujący to jakoby dawni funkcjonariusze UB. 

"Maca miast opłatka"

Nagranie na swym facebookowym profilu opublikował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

W krąg pastuszków czerń ubecka / mknie czerwona gwiazdka górą / I kolęda płynie świecka. / Nastrój swojskim, nastrój szczery, / i świąteczna dieta rzadka. / Pasztet oraz hamburgery, / oraz maca miast opłatka - mówił Wolski. 

Słowa mogą poniżać

Na sytuację postanowiła zareagować Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Złożyła skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na program w "W tyle wizji" oraz na samego Wolskiego.

Poprosiliśmy gminę o komentarz. Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy, stwierdziła:

Nie możemy po prostu zignorować występu pana Marcina Wolskiego. Ponieważ uważamy, że słowa mają znaczenie: mogą ranić, obrażać i poniżać innych ludzi.

Takie wypowiedzi powinny być niedopuszczalne

Oprócz złożenia skargi, Gmina Żydowska - w nawiązaniu do satyrycznej konwencji programu - przesłała autorowi wiersza macę oraz ulotki informujące czym jest antysemityzm.

Macę i ulotki wysłaliśmy dlatego, że na antysemicką satyrę odpowiedzieliśmy w formie adekwatnej i ukazującej absurd tej sytuacji. Natomiast skarga dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma na celu zwrócenie uwagi, że takie żarty nie tylko są czymś niestosownym, powielającym krzywdzące stereotypy, ale i łamią prawo.

Ponadto Anna Chipczyńska podkreśla, iż celem gminy jest nazwanie sprawy po imieniu: antysemityzm to przestępstwo, a tego typu wypowiedzi nie powinny mieć miejsca. Powinno uchodzić za wstydliwe i niedopuszczalne. Zwłaszcza w mediach publicznych. 

Ulotka, którą otrzymał Marcin Wolski:

Ulotka, którą otrzymał Marcin WolskiUlotka, którą otrzymał Marcin Wolski Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

 

Czy Marcin Wolski powinien ponieść konsekwencje swojej wypowiedzi?
Więcej o: