Nieznana fotografia Chopina właśnie ujrzała światło dzienne. Tak wyglądał słynny pianista

O sensacyjnym odkryciu poinformował Institut Polonais. Badacze doszli do wniosku, że według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to reprodukcja fotograficzna nieznanego dotąd dagerotypu Chopina.

Informacja o odkryciu wraz ze zdjęciem Fryderyka Chopina pojawiła się na stronie Institut Polonaise.

Reprodukcja fotografii

Analizy fotografii dokonał Alain Kohler, fizyk ze Szwajcarii. Wraz z innym specjalistą - Gilles’em Bencimonem z Radio France Internationale - dokonał gruntownej analizy zdjęcia. Badacze uznali, jak informuje Instytut, że "według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to reprodukcja fotograficzna nieznanego dotąd dagerotypu Chopina".

Obraz, wykonany bez wątpienia około 1847 roku w pracowni Louis-Auguste’a Bissona, byłby dopiero trzecim znanym fotograficznym portretem kompozytora. To nie pierwsza próba Alain’a Kohlera: dwa lata temu odkrył on u pewnego niemieckiego właściciela fortepian firmy Pleyel nr 11265, który należał do Chopina w okresie zimowo-wiosennym 1844/45, kiedy kompozytor mieszkał na Square d'Orléans w Paryżu - czytamy w komunikacie.

Jak twierdzą badacze, pierwotną wersję, z której powstała powyższa reprodukcja, wykonano w 1947 roku. Jak dotąd udało się znaleźć i zidentyfikować jedynie dwie inne fotografie. Zdjęcie Chopina zostało wykonane metodą dagerotypii.

Instytut Polski w Paryżu jest placówką kulturalną podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej we Francji.

Fryderyk Chopin na łożu śmierci

Wcześniej polski kolekcjoner Władysław Żuchowski twierdził, że znalazł unikalny dagerotyp, który miał przedstawiać Fryderyka Chopina na łożu śmierci. Nie wiadomo jednak, czy jest on autentyczny. Jeśli tak, byłaby to jedyna oryginalna fotografia kompozytora (wszystkie inne są duplikatami) oraz jedyne zdjęcie po śmierci.

Niezwykłe odkrycie - fotografia ChopinaNiezwykłe odkrycie - fotografia Chopina Pośmiertna fotografia Chopina?

 

Więcej o: