Konferencja WOŚP. Owsiak ostro o wymazaniu serca przez TVP: "Chłopie, dziewczyno, wstydź się"

Ponad 62 mln zł - tyle zebrała w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas finału. To absolutny rekord! Wynik zbiórki Jurek Owsiak ogłosił na konferencji prasowej. Nie obyło się bez ostrej krytyki TVP.

 

Polacy i tym razem nie zawiedli: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord. Podczas tegorocznego jubileuszowego 25. finału, zebrano ponad 62 miliony, a liczenie nadal trwa - ogłosił Jerzy Owsiak na konferencji prasowej.

Ostateczna kwota zostanie podana w marcu. Przy okazji Owsiak skierował gorzkie słowa pod adresem prezesa Kurskiego.

Sprzęt do aborcji? "Skończona głupota"

Graliśmy wszędzie tam, gdzie bije serce Polaków – stwierdził Owsiak.

Przez 25 lat stworzyliśmy cały system medyczny w polskich szpitalach. Nawet ci, którzy mnie nie lubią, przyznają, że ten sprzęt jest.

I dodał:

Skończoną głupotą jest mówienie, że kupujemy sprzęt do aborcji. Jeżeli ktoś tak mówi, to wymaga leczenia.

Podziękował wolontariuszom, władzom samorządowym, prezydentom miast, policji i straży miejskiej. Nie obyło się bez krytyki kierowanej do telewizji publicznej. "Wiadomości" TVP poświęciły WOŚP zaledwie 14 sekund. Była to ostatnia informacja podana w wieczornym wydaniu w niedzielę.

Dużo się działo, szkoda, że tego nie pokazywaliście. Mówię do Telewizji Polskiej jako płatnik abonamentu. To jest wydarzenie obywatelskie, nas wszystkich. Jeśli tylko jedna opcja będzie oglądała telewizję, stracicie. Pokazaliśmy światu, że nie żyjemy tylko kłótniami, a bardzo sobie pomagamy. Panie Jacku Kurski - to jest orkiestra nie tylko świąteczna, ale każdego dnia, bo każdego dnia pracujemy - powiedział Owsiak.

"Jesteśmy ze wszystkimi, nie ma w tym polityki"

Owsiak podziękował też dziennikarzom, podkreślając, że nie będzie ich wymieniał, by nie robić im kłopotu. A także stacjom telewizyjnym, które zdecydowały się na transmisję:

Na tym to polega: ekumeniczna gra, w której wszystkie media mogą być razem. Nie ma w tym polityki, jesteśmy ze wszystkimi, bez względu na religię.

"Chłopie, dziewczyno, wstydź się"

Podziękowania otrzymała również Warszawa. A także państwo, którzy o 22:05 wezwali straż miejską. Owsiak zakończył słowami:

Polacy, jesteście kochani, pokazaliśmy ogromną moc!

Na pytanie z sali, czy słyszał o wymazaniu serduszka WOŚP z kurtki posła Platformy przez "Wiadomości", odparł:

Nie wierzę w to. Wolę tak odpowiedzieć, bo nie wierzę, że to się stało. Byłoby mi bardzo wstyd za tego, kto to wymazywał. Bo to wymazuje technik. Jeśli ktoś to zrobił, to takiej osobie mówię: chłopie, dziewczyno, wstydź się. To są rzeczy niepojęte. 

Tuż po północy było...

Choć finał po raz pierwszy nie był transmitowany przez telewizję publiczną, Polacy i tak pokazali swoją hojność i poparcie dla działań Orkiestry, dumnie paradując z charakterystycznymi czerwonymi serduszkami.

W ten sposób swoje wsparcie okazał także jeden z warszawskich księży, wywołując masę pozytywnych reakcji internautów. Warszawiacy tłumnie przybyli pod Pałac Kultury, by podziwiać słynne "światełko do nieba". 

Tuż po północy, czyli przed końcem liczenia, deklarowana kwota wynosiła jeszcze 62 418 767 złotych.

Jeśli chodzi o Warszawę, to już w dniu finału rekordem pochwalił się sztab z Targówka:

"Krytykujcie dalej"

Na krytyczne komentarz WOŚP zareagował także na swym facebookowym profilu:

Krytykujcie dalej. To tylko wyzwala we wszystkich dodatkowe siły, pozwala otworzyć serce jeszcze szerzej.

W rozmowie z metrowarszawa Jerzy Owsiak stwierdził:

Można mnie nie lubić, można mnie nie akceptować, ale zaakceptujmy to, że cały naród w Wielkiej Orkiestrze bierze udział.

720 milionów dla polskiej medycyny

W zeszłym roku na konto Orkiestry wpłynęło 72 696 501,53 złotych. Wtedy zbierano pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W tym roku po raz czwarty Orkiestra grała dla oddziałów pediatrycznych.

Pierwszy finał WOŚP zakończono z kwotą 2,4 mln zł. W roku 1997 zebrano 8,8 mln złotych. W roku 2003 przekroczono barierę 30 mln złotych. Kolejny duży rekord to rok 2009 i 40,4 mln zł na koncie Orkiestry. W 2012 roku przekroczono granicę 50 mln zł. 

Dotychczas WOŚP wsparł polską medycynę kwotą ponad 720 mln złotych.

Zobacz dokonania WOŚP na wykresie

 

Uczestniczyłeś w tegorocznej edycji WOŚP?
Więcej o: