Przez nadchodzące trzy lata muzeum organizować będzie wystawy w specjalnym pawilonie ekspozycyjnym, który właśnie powstaje nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, po północnej stronie Centrum Nauki Kopernik, na wprost Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarcie pierwszej wystawy zaplanowane jest na początek marca 2017 roku.
Pawilon, jak informuje MSN to unikalna modułowa konstrukcja drewniana, zaprojektowana przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Składany budynek ekspozycyjny został zaprojektowany jako tymczasowa galeria sztuki Temporäre Kunsthalle w Berlinie. Wzniesiono go na miejscu rozebranego enerdowskiego Pałacu Republiki w samym centrum niemieckiej stolicy i funkcjonował jako miejsce prezentacji sztuki w latach 2008-2010.
Pawilon o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i wysokości 10 metrów mieści salę ekspozycyjną o powierzchni 600 metrów kwadratowych, niewielką kawiarnię i księgarnię – został on tak zaprojektowany przez architekta, by jego zewnętrzna powłoka była wykorzystywana przez artystów jak płótno.
W Berlinie pawilon pokryty był przez większość czasu biało-niebieską abstrakcyjną kompozycją geometryczną autorstwa austriackiego artysty Gerwalda Rockenschauba, ale był też przemalowywany przez innych, m.in. przez niemieckiego artystę i kompozytora muzyki współczesnej Carstena Nicolaia. Także w Warszawie powłokę budynku zaprojektują zaproszeni przez muzeum artyści.
Pawilon został użyczony muzeum bezpłatnie przez jego właściciela, wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg.
Otwarcie docelowej siedziby Muzuem Sztuki Nowoczesnej - na pl. Defilad planowane jest na 2020 r. Grudniowy spór o liczącą 386 metrów działkę po raz kolejny opóźnił jednak ciągnącą się już blisko 12 lat inwestycję. Nie da się na razie określić, kiedy ruszy budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości.