Prezydent Warszawy apeluje do rządu: "Smog to nie problem teoretyczny". Internauci: "Hipokryzja"

Hanna Gronkiewicz-Waltz wypowiedziała się ostro o sytuacji ze smogiem. Swój apel kieruje do rządu: "To problem, który wymaga natychmiastowych działań rządu" - pisze. Internauci zarzucają jej hipokryzję.

Narastający problem smogu rozpala emocje warszawiaków. Głos postanowiła zabrać prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To nie problem teoretyczny

Na swoim facebookowym profilu opublikowała post, w którym odwołuje się m.in. do słów ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który powiedział w rozmowie z TOK FM, że nie ma powodów do paniki oraz, że smog to problem "teoretyczny".

Wymaga natychmiastowych, jednoznacznych, a nie markowanych działań na poziomie rządu i samorządu, czy komentarzy ministra zdrowia, że to problem teoretyczny.

Jednocześnie prezydent Warszawy podkreśliła, że w walkę z tym problemem angażuje się od lat:

Dowody to całkowita modernizacja taboru i rozwój sieci rowerowej, ostatnia decyzja o darmowych przejazdach dla uczniów, modernizacja sieci ciepłowniczej czy dotacje dla energii odnawialnej. Jako samorząd chcemy i możemy robić więcej, ale często potrzebujemy legislacyjnych instrumentów.

"500+ nie może być odszkodowaniem"

Dalej prezydent narzeka, iż dziś pozbawiana jest wspomnianych instrumentów. Przykład? "Kuriozalna ustawa o ochronie przyrody pozwalająca na praktycznie nieograniczoną wycinkę drzew." Pojawia się seria zarzutów wobec obecnego rządu: 

Ten rząd nie jest nawet w stanie ustalić norm dla pieców, na co wystarczyłoby zwykłe rozporządzenie. Nie potrafi zmienić ustawy o drogach publicznych, by dać w końcu samorządom swobodę decydowania o tym, jak kształtować lokalny transport i politykę mobilności. 

Pojawia się apel do premier Szydło, by wycofała się ze zmian degradujących środowisko, np. planów nowelizacji ustaw dotyczących „ochrony środowiska“, przeciwko którym obecnie protestuje 270 organizacji pozarządowych. Swoją odezwę puentuje: 

Pani Premier! 500+ nie może być odszkodowaniem za życie w kraju o najgorszych parametrach jakości powietrza w Unii Europejskiej. Przecież będą nim oddychać nasze wnuki.

Podkreśla też, że chciałaby wierzyć, że rząd stać na realne decyzje na rzecz ochrony środowiska.

Słowa krytyki

Pod postem pojawiły się komentarze osób oskarżających prezydent Warszawy o hipokryzję. Internauci wypominają prezydent jej własne zaniedbania w zakresie walki ze smogiem. 

Więcej o: