Prezydent Warszawy apeluje do rządu: "Smog to nie problem teoretyczny". Internauci: "Hipokryzja"

Hanna Gronkiewicz-Waltz wypowiedziała się ostro o sytuacji ze smogiem. Swój apel kieruje do rządu: "To problem, który wymaga natychmiastowych działań rządu" - pisze. Internauci zarzucają jej hipokryzję.

Narastający problem smogu rozpala emocje warszawiaków. Głos postanowiła zabrać prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To nie problem teoretyczny

Na swoim facebookowym profilu opublikowała post, w którym odwołuje się m.in. do słów ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który powiedział w rozmowie z TOK FM, że nie ma powodów do paniki oraz, że smog to problem "teoretyczny".

Wymaga natychmiastowych, jednoznacznych, a nie markowanych działań na poziomie rządu i samorządu, czy komentarzy ministra zdrowia, że to problem teoretyczny.

Jednocześnie prezydent Warszawy podkreśliła, że w walkę z tym problemem angażuje się od lat:

Dowody to całkowita modernizacja taboru i rozwój sieci rowerowej, ostatnia decyzja o darmowych przejazdach dla uczniów, modernizacja sieci ciepłowniczej czy dotacje dla energii odnawialnej. Jako samorząd chcemy i możemy robić więcej, ale często potrzebujemy legislacyjnych instrumentów.

"500+ nie może być odszkodowaniem"

Dalej prezydent narzeka, iż dziś pozbawiana jest wspomnianych instrumentów. Przykład? "Kuriozalna ustawa o ochronie przyrody pozwalająca na praktycznie nieograniczoną wycinkę drzew." Pojawia się seria zarzutów wobec obecnego rządu: 

Ten rząd nie jest nawet w stanie ustalić norm dla pieców, na co wystarczyłoby zwykłe rozporządzenie. Nie potrafi zmienić ustawy o drogach publicznych, by dać w końcu samorządom swobodę decydowania o tym, jak kształtować lokalny transport i politykę mobilności. 

Pojawia się apel do premier Szydło, by wycofała się ze zmian degradujących środowisko, np. planów nowelizacji ustaw dotyczących „ochrony środowiska“, przeciwko którym obecnie protestuje 270 organizacji pozarządowych. Swoją odezwę puentuje: 

Pani Premier! 500+ nie może być odszkodowaniem za życie w kraju o najgorszych parametrach jakości powietrza w Unii Europejskiej. Przecież będą nim oddychać nasze wnuki.

Podkreśla też, że chciałaby wierzyć, że rząd stać na realne decyzje na rzecz ochrony środowiska.

Słowa krytyki

Pod postem pojawiły się komentarze osób oskarżających prezydent Warszawy o hipokryzję. Internauci wypominają prezydent jej własne zaniedbania w zakresie walki ze smogiem. 

Więcej o:
Komentarze (78)
Prezydent Warszawy apeluje do rządu: "Smog to nie problem teoretyczny". Internauci: "Hipokryzja"
Zaloguj się
 • pingwinxzy

  Oceniono 60 razy 16

  Powinna jednak mówić że to problem teoretyczny? Co za przygłupy ja krytykują. Gdzie ta hipokryzja?

 • takaprawda2015

  Oceniono 17 razy 11

  Ale przygłupy ujadają o hipokryzji, a jakby Waltz zrobiła to co powinna czyli zakazała wjazdu starym ruplom do miasta i zakazała palenia w piecach gównem, oraz nakazała wymianę stary piecy na nowe to dopiero by było ujadanie jak to tak można biedne osoby karać.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 10

  Jedni warci drugich, a drudzy trzecich.
  Przypomnę tu źródło, czyli fakt, że 2000 roku zachęcono w Polsce setki tysięcy właścicieli domków oraz budynków publicznych do zakupu kotłów opalanych TANIM wówczas olejem opałowym. Ludzie pomysł łyknęli, policzyli i zainwestowali

  Ale już w DWA LATA później zostali bezczelnie wydymani, bo Rząd SLD zamiast wziąć się za walkę z nieuczciwymi handlarzami paliw, drastycznie podniósł akcyzę na olej opałowy – bo tak było najłatwiej. I wtedy każdy kto znów policzył kasę, natychmiast zainwestował w kolejny piec, tym razem na węgiel-groszek, słomę, eko-brykiet i wszystkie im podobne, nadające się do spalania goowna.
  Do tego Rząd pozwolił na niekontrolowany import auto-złomu, nie uszczelniając w żaden sposób stacji diagnostycznych, zwłaszcza tych „oceniających” własnych sąsiadów w biednej Polsce C i D.

  Dziś po prostu zbieramy tego plony, a pani HGW ma do tego tyle, ile sobie pogada.

 • radon13

  Oceniono 14 razy 10

  Czyli jest to problem teoretyczny jak twierdzi Radziwiłł i potwierdza poprzez milczenie Szyszko ?

 • kwak4

  Oceniono 16 razy 10

  Hipokryzja jest udawanie 'dziennikarstwa' - bo kiedy miesza sie fakty z komentarzem (a tak jest q przypadku tego tekstu) - to juz nie jest dziennikarstwo. Hipokryzja jest ukrywanie sie za inicjalami, czego dziennikarz nie powinien robic. Hipokryzja jest tez 'podpieranie' jakiejs tezy kilkoma wybranymi komentarzami internautow - ale widocznie autorom brak odwagi, zeby samemu napisac komentarz.

 • qnqn

  Oceniono 42 razy 10

  Nie internauci zarzucają hipokryzję, tylko pishejterzy, hieny cmentarne opłacane aby dosr... choć by w kuriozalny sposób bez argumentu opozycji. Czepiacie się dziennikarzyny że Kijowski dostał kasę za pracę dla KOD, ja bym się bardziej na waszej stronie przyjrzał z jakiej kasy opłacani są właśnie ci hejtujący na zamówienie trole. Czuje, że ten który rozwikła zagadkę, może liczyć na uznanie w dziedzinie dziennikarza śledczego.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 11 razy 7

  HGW ma o tyle rację, że przy obecnych narzędziach prawnych, samorząd nie wiele może. Główne instrumenty posiada władza centralna ... pytania czy władze są zainteresowane? Aby rozwiązać problem to trzeba patrzeć na lata do przodu, podejmować niepopularne decyzje, rozumować ekologicznie w sposób naukowy nie religijny. Wystarczy spojrzeć na Szyszko, posłuchać pierwszego z brzegu pisowskiego czereśniaka i od razu możemy być pewni, że problem w rozsądnym i przewidywalnym terminie nie zostanie rozwiązany ... po prosty inne priorytety, a te priorytety to; władza, władza, władza ... dużooooo władzy, jeszcze więcej władzy ... okraszonej Bogiem ... pro forma, Ojczyzną ... dla zmyły i Honorarium jako imperatyw kategoryczny.

 • nessus

  Oceniono 7 razy 5

  W smogu polacy zyja od dziesiatkow lat. Malo tego "polska na weglu stoi" to narodowe paliwo i producent smogu, bo ilez to szaf , kawalkow drewna , tektury itd trzeba by bylo spalic zeby ogrzac najmniejsze nawet mieszkanie. Zatem twierdzenie ze to narod jako taki produkuje smog jest bzdura. Smog produkuje glownie przemysl, jego nasilenie jest zalezne od polozenia (chocby Krakow), pogody i....niebios. Maseczki ktore tak sie propaguje mozna uzyc powiedzmy jako element dekoracyjny. Bo nie ma tego typu skutecZnych masek chroniacych przed gazami w powietrzu. Zatem narodzie , pal co tam masz pod reka, nie martw sie o jutro bo przybycie wojsk sojuszniczych zwiastuje niechybnie wojne i to taka po ktorej zostanie popiol i " smog na dziesiatki a moze i setki lat.

 • ukos

  Oceniono 11 razy 5

  Nie znajduję w szeregach PO jakiegoś podobnego do Radziwiłła idioty, który by kiedykolwiek uznał smog za problem teoretyczny. Mimo to PiSowska tępa trzoda wywrzaskuje tu o rzekomej hipokryzji przejawiającej się w krytyce takiego podejścia. Na każdą uwagę, że z jakimś problemem należałoby coś zrobić ta hołota ma jedną odpowiedź:

  A nasa, ókohahana PiSozka Cfarta Bananowa bendzie trfadź conamnie tysiomdz lad, as do órodzenia siem NowegoPanPrezydętaPrefesuraZintegrowanegoNaztempnegoTysiomdzlecia - i co nam zrobicie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX