Z powodu smogu w poniedziałek komunikacja miejska za darmo. Normy przekroczone o kilkaset procent

W niedzielę odnotowano wyjątkowo wysokie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w Warszawie. Normy były przekroczone kilka razy. W związku ze smogiem miasto po raz drugi wprowadzi dzień darmowej komunikacji.

Już po raz drugi miasto udostępnia komunikację miejską za darmo z powodu smogu. Pierwszy taki przypadek miał miejsce raptem niecały miesiąc temu - 15 grudnia.

Po raz pierwszy w historii dyrektorzy szkół i przedszkoli dostaną również ostrzeżenie, żeby nie wychodzić z dziećmi na dwór.

Wyłączamy kasowniki

- Prognozy dotyczące jakości powietrza wskazują, że normy są przekroczone. Dlatego jutro w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa - informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Obowiązywać będą takie rozwiązania jak w dzień bez samochodu: - Warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze w Warszawie - informuje miasto na swoim profilu.

Tragiczne powietrze

Warszawski Alarm Smogowy w niedzielę 8 stycznia alarmował:

"W całej Warszawie jest bardzo źle, czuć smród mimo zamkniętych okien. Od wczoraj zanieczyszczenie powietrza stopniowo się zwiększa". Miasto Stołeczne Warszawa potwierdza i zaleca: "Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz".

Przyczyną tak złego powietrza w Warszawie miało być zalegające powietrze arktyczne i minimalny wiatr. Oddychamy tym, co "produkujemy" na miejscu.

W Warszawie odnotowano w niedzielę bardzo wysokie stężenie szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Przy ul. Marszałkowskiej wyniosło o godzinie ósmej 262,9 µg/m3 dla PM10 i 199,6 µg/m3 dla PM2,5. Aby zostać uznane za "dostateczne" powinno wynosić maksymalnie odpowiednio 140 µg/m3 i 84 µg/m3.

Więcej o: