Kelner oskarżony o kradzież cennego obrazu z Pałacu Prezydenckiego

O kradzież obrazu "Gęsiarka" malarza Romana Kochanowskiego oskarżony jest były kelner w kancelarii prezydenta. Prokuratura Okręgowa już skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G.

Brak obrazu w kancelarii stwierdzono podczas audytu prowadzonego po przejęciu Pałacu Prezydenckiego przez Andrzeja Dudę. Poszukiwania obrazu nie trwały długo - obraz "Gęsiarka" malarza Romana Kochanowskiego (1857-1945) został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

W czerwcu 2015 r. wystawiony został na sprzedaż. Po potwierdzeniu autentyczności dzieła, obraz wrócił do Pałacu Prezydenckiego. Zaczęły się poszukiwania sprawcy kradzieży.

W toku śledztwa okazało się, że osobą, która wystawiła obraz na aukcji był były kelner z Pałacu Prezydenckiego - Jarosław G. Początkowo dostał zarzut paserstwa. Po zeznaniach, które według prokuratury były mało wiarygodne, podjęto decyzję o zmianie kwalifikacji czynu. W tej chwili Jarosław G. jest oskarżony o kradzieży obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Więcej o: