Sylwester u Andrzeja Dudy fenomenem na Facebooku. Socjolog: "To forma autoterapii"

Wydarzenie "Sylwester u Andrzeja Dudy" to już fenomen - w fikcyjnym wydarzeniu, na które "zaprasza" do Pałacu Prezydenckiego prezydent Polski, swój udział zadeklarowało już ponad 207 tysięcy fejsbukowiczów, w tym ci najbardziej znani - ze świata polityki i show biznesu.

Zaczęło się od niewinnego wydarzenia na Facebooku, którego głównym bohaterem jest budzący wiele kontrowersji, ale i wydawałoby się - idealny obiekt tego typu żartów - prezydent Andrzej Duda.

Bieżąca sytuacja w kraju

W ciągu kilku tygodni udział w tym niewielkim wydarzeniu zadeklarowało ponad 200 tysięcy osób. Mimo że "Sylwester u Andrzeja Dudy" (raczej) się nie odbędzie, nie powstrzymuje to internautów przed wrzucaniem żartobliwych memów, które w ironiczny sposób komentują bieżącą sytuację w Polsce. 

Na stronie nie panuje jednak pełna samowolka - nikt nie może być obrażany. - Posty które mogą urazić będą usuwane, a w przypadku spamu takimi osoby publikujące będą banowane (za obrażanie prezydenta - BAN bez możliwości ponownego powrotu na wydarzenie) - informują twórcy wydarzenia. 

W postach pojawiają się najbardziej charakterystyczne postaci sceny politycznej - Krystyna Pawłowicz, Aleksander Kwaśniewski (który zaopatruje Sylwestra w alkohol), premier Beata Szydło, Jarosław Kaczyński czy żona pana prezydenta - Agata Duda (która nie wiadomo, czy puści prezydenta na imprezę). Wśród "gości" prezydenta jest są również osoby ze świata mediów, jak Wojciech Cejrowski, który wiadomo - przyjdzie na Sylwestra - na bosaka.

Bohaterami memów są również politycy opozycji, którzy okupują Sejm - oni niestety w Sylwestrze, z wiadomych przyczyn, nie wezmą udziału. Stron z wydarzeniem Sylwester u Andrzeja Dudy jest kilka - internauci publikują memy i udostępniają je na kilku stronach. 

Forma autoterapii

Jak komentuje fenomen socjolog Mirosław Pęczak? – Sylwester u Andrzeja Dudy to swoiste rozwinięcie kultury memów, które komentują bieżącą sytuację w sposób komiczny, wręcz groteskowy. Taki sposób opowiadania historii pełni kilka funkcji – jest przede wszystkim czymś w rodzaju autoterapii. Środowiska, które oddają się tym praktykom umacniają w ten sposób swoją grupę. I te praktyki nie dotyczą wyłącznie środowisk antypisowskich – to samo dzieje się u miłośników Jarosława Kaczyńskiego.

A dlaczego Andrzej Duda jest gospodarzem największej imprezy w roku? Pęczak odpowiada krótko: -  Taki nijaki prezydent, który podpisze cokolwiek mu prezes powie, wydaje się idealnym wyborem.

Czy wybierasz się na Sylwestra u Andrzeja Dudy?
Więcej o:
Komentarze (44)
Sylwester u Andrzeja Dudy fenomenem na Facebooku. Socjolog: "To forma autoterapii"
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 72 razy 62

  z tym budyniem mozna robić same memy bo sam dostarcza pożywkę swoimi durnymi minami

 • cjk.5004

  Oceniono 62 razy 54

  Pacynka żyje w wirtualnym świecie bo w rzeczywistym znaczy mniej niż Wachowski u Wałęsy. Tamten choć kapcie szefowi zakładał. Dobrze, że szef pacynki nie umie wejść na facebooka bo i tam by nie poszalał.

 • notremak

  Oceniono 51 razy 43

  Mam nadzieję, że p.o. prezydenta wystąpi wreszcie w towarzystwie seby co sra do chleba oraz leśnego ruchadła. Noc to przecież pora całej trójki.
  To znaczy oficjalnie tym razem wystąpi, a nie chyłkiem, po złodziejsku, czyli tak jak podpisuje ustawy swemu panu.

 • konigin

  Oceniono 50 razy 40

  Plastik-fantastik przygotowal juz nawet zabawe w podpisywanie dokumentow na czas.

 • astronombosy

  Oceniono 47 razy 37

  Sylwester z marionetą. W programie:
  1 Pociąganie za sznurki w celu uzyskania podpisu. 2 Konkursy na najszybszą parawkę
  3 Rozbieranie i składanie pióra na czas
  4 Konkurs na najglosniejsze zgrzytanie zębami
  5 Konkurs na najbardziej zaciśnięte usta
  6 Konkurs na najglupsze orędzie
  7 Konkurs na największe kłamstwo

 • elenem

  Oceniono 51 razy 35

  Oj tam... NItras mało szkodliwy dowcipniś. Ja radze uważać na CBA i Ziobre. Oni potrafia zepsuć każdą impreze:) Za to Duda byłby ostatnią osoba z która chciłabym witać Nowy Rok. Byłabym happy gdyby zniknął na stałe.

 • krypta.w

  Oceniono 35 razy 31

  Maliniak MIERNOTA!

 • ador43

  Oceniono 21 razy 15

  Nie pokazujcie popychadly na pierwszej stronie tym bardziej w sylwestra ,juz teraz jak go widze mam Problem z utrzymaniem sniadania w zoladku.

 • arabraska67

  Oceniono 20 razy 14

  Jak widzę tego pajaca to mam odruch wymiotny. Ohyda i obrzydzenie, fałsz i obłuda taki jest Duda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX