Fotoradary wracają na ulice Warszawy! Gdzie będą znów strzelać zdjęcia? [MAPKA]

Warszawiacy byli przekonani, że sprawa fotoradarów jest zamknięta - te, co były, zostały wyłączone i miały trafić na sprzedaż. Miasto dziś informuje, że że porozumiał się Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i wkrótce uruchomi 27 urządzeń.

1 stycznia 2016 r., po wprowadzeniu nowych przepisów, straż miejska straciła uprawnienia do wykorzystywania fotoradarów. Dziś je na powrót otrzymała, ale tylko na chwilę - za moment przekazuje uprawnienia nowemu organowi - Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

Udało się porozumieć

Ratusz, przekonany o skuteczności urządzeń, przez wiele miesięcy nie mógł porozumieć się z nowym operatorem urządzeń - Generalnym Inspektoratem Transportu Drogowego.

Negocjacje trwały wiele miesięcy. W środę okazało się, że udało się miastu i GITD osiągnąć porozumienie. - Straż Miejska m.st. Warszawy podpisała umowę użyczenia systemu obejmującego 27 urządzeń stacjonarnych. Wartość udostępnionego sprzętu to 5 mln zł - informuje miasto.

Fotoradary skuteczne i potrzebne

 - System kontroli kierowców w formie fotoradarów sprawdził się na stołecznych drogach – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Był skutecznym środkiem zwiększającym bezpieczeństwo w miejscach, gdzie dochodziło do wypadków i niestety ginęli ludzie, co pokazują statystyki - dodaje.

Miasto podaje, że badania prowadzone w trzech miejscach przez Zarząd Dróg Miejskich w marcu 2016 r., a więc po likwidacji fotoradarów to dowód na to, jak bardzo kontrole były potrzebne:

- Na ul. Puławskiej tylko co drugi kierowca przestrzegał ograniczenia prędkości, na ul. Sobieskiego było lepiej, bo odsetek prawidłowo jadących kierowców sięgał 72%. Najgorzej było na ul.Modlińskiej, gdzie zgodnie z przepisami w kierunku centrum jechało jedynie od 15 do 30% kierowców - czytamy w sprawozdaniu.

W latach poprzedzających uruchomienie systemu na stołecznych ulicach ginęło rocznie ponad 100 osób, a w latach działania urządzeń (2012 – 2015), liczba zabitych spadła do około 60 osób. Spadła również liczba osób rannych, wypadków i kolizji.

Fotoradary w WarszawieFotoradary w Warszawie Marta Kondrusik

Lokalizacje fotoradarów - kliknij, żeby powiększyć mapkę

Oto wszystkie lokalizacje fotoradarów w Warszawie. Dopuszczalna prędkość na terenie miasta to 50 km/h. 

1. ul. Spacerowa 20 a  - 1 fotoradar

2. ul. Słomińskiego/ Most Gdański - 1 fotoradar

3. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 51/Karowa - 1 fotoradar

4. Al. Krakowska 208/17 Stycznia - 2 fotoradary

5. ul. Puławska 621/Kuropatwy - 1 fotoradar

6. ul. Radzymińska 287/Bystra - 1 fotoradar

7. ul. Modlińska 248 a, 289 2

8. ul. Górczewska 193/Budy 33 1

9. ul. Powstańców Śląskich /Człuchowska 1

10. ul. Przyczółkowa 34 a - 1 fotoradar

11. ul. Sobieskiego /Witosa - 4 radary

12. Al. Niepodległości 164, 177/Batorego - 2 fotoradary

13. ul. Ostrobramska /Fieldorfa - 4 fotoradary

14. ul. Grójecka 109, 124/Dickensa - 2 fotoradary

15. Al. Komisji Edukacji Narodowej 105 - 1 fotoradar

16. ul. Trakt Brzeski/Wesoła 1 przy ul. Objazdowej - 1 fotoradar

17. ul. Armii Krajowej 60 - 1 fotoradar

 

Więcej o: