Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Weszła ona w życie 1 stycznia 2017. Według nowych przepisów, niepotrzebne będą już zezwolenia na wycinanie historycznych drzew, m.in. 50-letnich platanów, 30-letnich kasztanowców i 40-letnich buków.
Do - jak określa - fatalnej dla polskiej przyrody ustawy odniósł się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Jego zdaniem dopuści ona do masowych wycinek drzew.
Patrząc na codzienną liczbę wniosków dot. wycinki niestety nie mam zbyt wielu złudzeń.
Podkreśla też, że projekt ustawy niesie ryzyko znikania drzew posadzonych jako tzw. nasadzenia zastępcze. Co to oznacza? Do tej pory jeżeli inwestor wyciął drzewa to miał obowiązek w zamian posadzić nowe. Teraz to się zmieni.
I dotyczy także zabytkowych ogrodów, prywatnych skwerów i fragmentów parków czy alei. Także tych WPISANYCH DO REJESTRU ZABYTKÓW!
Konserwator zwrócił uwagę na to, że w aktualnej sytuacji na uratowanie drzew pozwoli jedynie ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Według nowych przepisów, nie będzie trzeba uzyskiwać zezwoleń na wycinanie: 50-letnich platanów, 30-letnich kasztanowców i 40-letnich buków.
Jednoznaczną opinię na temat nowelizacji ustawy ma również Wojciech Wagner, naczelnik wydziału estetyki. - Zmiany w ustawie o ochronie przyrody uchwalone przez parlament są destrukcyjne dla przestrzeni naszego kraju - pisze.
Gminy, jak dodaje, otrzymały jedynie prawo do jeszcze większej liberalizacji przepisów wprowadzonych przez nowelizację, nie do ich zaostrzenia.
Brak jednorodnego prawa
O zmiany w zapisie ministerstwa zaapelował także stołeczny ratusz. Pismo w tej sprawie wysłał do ministra Szyszko wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Proponowane zmiany w ustawie oddają pełną władzę nad wydawaniem pozwoleń na wycinkę drzew i krzewów w ręce gmin, które będą ustalać zasady wydawania zezwoleń, nakładania opłat i kar za wycinanie drzew i krzewów. To oznacza brak jednorodnego prawa - czytamy.
Drzewa można uratować
W ostatnim posiedzeniu komisji środowiska dotyczącego ustawy liberalizującej zasady wycinek wziął udział m.in. Kongres Ruchów Miejskich, Stowarzyszenie Baobab, WWF i Greenpeace.
Komisja odrzuciła wszystkie propozycje poprawek zgłaszane przez stronę społeczną. PiS miał wspierać ruchy miejskie, a idzie na rękę deweloperom, którzy tylko marzą, by szybciej i bez kontroli wycinać dorosłe drzewa - komentuje Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
I podkreśla, że drzewa może uratować Senat, wprowadzając odpowiednie poprawki do ustawy. Za pomocą strony: www.uratujciedrzewa.pl wybieramy senatora ze swojego okręgu wyborczego. Możemy wysłać do niego list z prośbą o wsparcie akcji i głosowanie za poprawkami.
Zobacz także WIDEO: "Szyszko to szkodnik. Prowadzi wycinkę jak minister przemysłu drzewnego"