Andrzej Wajda był człowiekiem-legendą - nestorem polskiego kina i współtwórcą najważniejszych prądów w jego obrębie. Nie wahał się podejmować trudnych tematów w trudnych czasach i choć jak nikt świadom był swego zakorzenienia w narodowej tradycji, nie brakowało mu krytycznego spojrzenia na pokutujące w niej od wieków mity - czytamy na stronie Zamku Królewskiego.
Aby uczcić pamięć po zmarłym reżyserze, Zamek Królewski we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi stworzył niezwykła wystawę poświęconą twórczości Wajdy.
- Wystawa stanowi hołd dla wielkiego artysty i jego bogatej spuścizny, podziwianej na przestrzeni pokoleń nie tylko w kraju, ale i na całym świecie - informują organizatorzy.
Na wystawie znajdą się polskie i zagraniczne plakaty wszystkich filmów Andrzeja Wajdy, a także wypożyczone z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej, których reżyser był laureatem – m.in. Nagroda Akademii Filmowej, zwana popularnie Oscarem, za całokształt twórczości, oraz Złota Palma, przyznana na festiwalu w Cannes za film Człowiek z żelaza.
W ramach cyfrowego pokazu można będzie również poznać relatywnie mało znaną twórczość plastyczną Andrzeja Wajdy – zdjęcia, rysunki i akwarele, pochodzące z kolekcji Antoniego Rodowicza.
Wystawa rozpoczyna się 21 grudnia i zakończy 22 stycznia. Na wystawę wstęp bezpłatny.