W Warszawie i okolicach powstanie 330 km tras rowerowych

Miasto planuje dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych. Do 2023 r. ma powstać ponad ok. 1,1 tys. km tras rowerowych.

Pierwszy pakiet inwestycji to blisko 330 km za prawie 340 mln zł. Planowane inwestycje to głównie budowa nowych, ale również modernizacja istniejących dróg rowerowych w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących ze stolicą.

Samorządy, jak podaje miasto, dostaną na to ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. 

Ścieżki rowerowe w WarszawieŚcieżki rowerowe w Warszawie UM Warszawa

Jednym z głównych kryteriów wyboru konkretnych projektów tras było to, czy tworzą spójne połączenia międzygminne oraz jak wpisują się w istniejącą już sieć. Drugim ważnym argumentem „za” była możliwość dojechania drogą rowerową do przystanku bądź zintegrowanego węzła przesiadkowego transportu publicznego.

Trasy wybudowane w ramach ZIT zostaną jednolicie oznakowane. Charakterystyczne kolorowe rowery będą także elementem planowanych akcji informacyjno-promocyjnych zachęcających mieszkańców metropolii do korzystania z rowerów podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Jak podkreśla miasto, rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

To był pierwszy konkurs na budowę sieci dróg rowerowych w ramach metropolii, na kwiecień 2017 roku planowany jest kolejny nabór wniosków. W ramach realizacji spójnego systemu sieci tras rowerowych samorządy metropolii warszawskiej zaplanowały ok. 1,1 tys. km tras rowerowych.

Czy rower to Twoim zdaniem dobry środek transportu?
Więcej o: