W Warszawie i okolicach powstanie 330 km tras rowerowych

Miasto planuje dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych. Do 2023 r. ma powstać ponad ok. 1,1 tys. km tras rowerowych.

Pierwszy pakiet inwestycji to blisko 330 km za prawie 340 mln zł. Planowane inwestycje to głównie budowa nowych, ale również modernizacja istniejących dróg rowerowych w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących ze stolicą.

Samorządy, jak podaje miasto, dostaną na to ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. 

Ścieżki rowerowe w WarszawieŚcieżki rowerowe w Warszawie UM Warszawa

Jednym z głównych kryteriów wyboru konkretnych projektów tras było to, czy tworzą spójne połączenia międzygminne oraz jak wpisują się w istniejącą już sieć. Drugim ważnym argumentem „za” była możliwość dojechania drogą rowerową do przystanku bądź zintegrowanego węzła przesiadkowego transportu publicznego.

Trasy wybudowane w ramach ZIT zostaną jednolicie oznakowane. Charakterystyczne kolorowe rowery będą także elementem planowanych akcji informacyjno-promocyjnych zachęcających mieszkańców metropolii do korzystania z rowerów podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Jak podkreśla miasto, rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

To był pierwszy konkurs na budowę sieci dróg rowerowych w ramach metropolii, na kwiecień 2017 roku planowany jest kolejny nabór wniosków. W ramach realizacji spójnego systemu sieci tras rowerowych samorządy metropolii warszawskiej zaplanowały ok. 1,1 tys. km tras rowerowych.

Czy rower to Twoim zdaniem dobry środek transportu?
Więcej o:
Komentarze (3)
W Warszawie i okolicach powstanie 330 km tras rowerowych
Zaloguj się
 • ezo-mir

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie, ale w mniejszym Poznaniu (mieście, nie metropolii) plan jest by za 129mln wybudować 157km tras rowerowych. Plan bardzo realny, bo u nas wybraliśmy na prezydenta rowerzystę. Czyli miasto będzie miało gęstszą sieć.
  A pod miastem? Coś też jest budowane (np. do Suchego Lasu), ale nie oszukujmy się - im większe odległości tym mniej chętnych na jazdę rowerem, bo staje się to czasowo nieopłacalne.
  A inna sprawa że pewnie zarówno w Poznaniu jak i w Warszawie nie robi się pasów rowerowych jak w Dreźnie, Stuttgarcie, czy Berlinie, tylko wpycha się ścieżki na chodniki... Szkoda, ale lepsze to niż nic.

  Co do sondy, proponuję inne odpowiedzi:
  - w mieście najlepszy, zwłaszcza w szeroko pojętym centrum
  - dobry, ale zachowanie niektórych (i ciągle zbyt wielu) kierowców względem rowerzystów i pieszych jest niebezpieczne
  - mało komfortowa jest jazda po ścieżkach które wciskane są na chodniki (i często poprowadzone tam gdzie wygodniej jest chodzić pieszym), są odginane przy skrzyżowaniach na odsunięte od tarczy skrzyżowania przejazdy rowerowe (co zwalnia rowerzystę, zwiększa minimalnie dystans a co gorsza jest niebezpieczne), nie są prowadzone po tych ulicach które prowadzą prosto do miejsc docelowych podróży tylko tam gdzie wygodniej było wykroić ciut miejsca z ulicy, nie są ciągłe lub prowadzą raz po jednej a raz po drugiej stronie ulicy
  - dla mnie nie najlepszy, mieszkam poza miastem i mam na tyle daleko do pracy że rowerem jest za długo, komunikacją muszę jechać z przesiadkami (albo w ogóle do mnie nie dojeżdża) i jestem skazany na samochód

  Wiem, trochę tendencyjne odpowiedzi, bo bardzo prawdziwe tylko z punktu widzenia kogoś realnie rozważającego jazdę rowerem. Dla innych ostatnia opcja:
  - rowerem to tylko na wsi, haruję 12 godzin i nie mam sił wracać rowerem do domu, nie jeżdżę rowerem bo się strasznie pocę a nie mam w pracy nawet umywalki, nie po to haruję 12 godzin by potem nie kupić za to samochodu, lubię jeździć 100km/h samochodem w mieście - to moja pasja, nienawidzę wegetarian i rowerzystów!

 • ryanmdusa

  Oceniono 9 razy -3

  w polsce jazda rowerem w miastach powinna być klasyfikowana jako zachowanie samobójcze i leczone psychiatrycznie. Wyjątek: obcokrajowcy, którzy powinni być najpierw edukowani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX