W czwartek metro, tramwaje i autobusy za darmo! "Warszawa walczy ze smogiem"

W czwartek po raz pierwszy w stolicy z powodu smogu wprowadzona zostanie darmowa komunikacja miejska. Warszawa idzie śladem Krakowa.

- Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza  w mieście - apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w WIOŚ, prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru.

Miasto ostrzega zwłaszcza osoby starsze i dzieci, astmatyków, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych. - Takie osoby powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach - informuje ratusz.

Przypomina również o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami.

- Przypadki ich spalania są ujawniane nie tylko na terenie prywatnych posesji, ale również u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Tam też dochodziło do spalania m.in. odpadów pochodzących z produkcji, elementów starych mebli, jak również opakowań po substancjach chemicznych (np. olejach) czy opon - czytamy w informacji.

W Warszawie komunikacja ZTM jest darmowa z powodu smogu po raz pierwszy. Wcześniej zdarzało się to tylko z okazji dnia bez samochodu.

Więcej o: