Wydatki z budżetu Warszawy na ochronę powietrza mają wynieść w przyszłym roku 36 groszy w przeliczeniu na głowę mieszkańca. To drastycznie mało w porównaniu z innymi polskimi miastami: w Krakowie będzie to niemal 30 złotych, w Szczecinie prawie 100 złotych, a w Bydgoszczy: ponad 150.
Infografika zawierająca takie dane pojawiła się na facebook'owej stronie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Autorzy posta, nazywając Warszawę antyliderem walki ze smogiem, podkreślają:
Nawet Szczecin, który jako jedno z niewielu dużych miast naprawdę nie ma poważnego problemu ze smogiem, zdecydował się zainwestować miliony złotych w wymianę szkodliwych dla środowiska pieców i wyrasta na jednego z liderów rankingu. Tymczasem Warszawa, która ma warunki do tego, by powietrze było tu znacznie czystsze, wydaje na walkę ze smogiem marne grosze.
Niepokojące stężenie zanieczyszczeń
Tymczasem Warszawski Alarm Smogowy grzmi na alarm. Stężenie zanieczyszczeń zawartych w stołecznym powietrzu osiąga bardzo niepokojące poziomy:
Z kolei polityk Janusz Piechociński na swym twitterowym profilu cytuje dane z raportu Europejskiej Agencji Środowiska: liczba osób, które umierają rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza przekroczyła już w Polsce 50 tysięcy.
W rozmowie z serwisem wawalove.pl dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej stwierdził natomiast, iż "w samej Warszawie blisko 3 tysiące osób rokrocznie umiera z powodu chorób wywołanych złą jakością powietrza".
Miasto wyjaśnia
Poprosiliśmy miasto o komentarz do infografiki stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Tomasz Demiańczuk, inspektor w Urzędzie m.st. Warszawy, wyjaśnia:
To jest twierdzenie z samego założenia nieprawdziwe, ponieważ odzwierciedla tylko fragment rzeczywistości, a mianowicie działania związane z promocją i edukacją ekologiczną, czyli 4 projekty.
A działania miasta dotyczące ochrony powietrza, jak dodaje, obejmują też inne obszary. - Choćby dopłaty do wymiany pieców przez warszawiaków. Kwoty idą nie w miliony, a miliardy złotych - wyjaśnia. - Ochrona powietrza to nie tylko realizacja projektów edukacyjnych czy ekologicznych - w tym przypadku faktycznie wychodzi 36 groszy na mieszkańca. To także choćby rozbudowa metra - poprzez zmniejszenie liczby aut poruszających się po ulicach Warszawy poprawiamy jakość powietrza.
Wśród celów miasta w walce z zanieczyszczeniem znalazł się również zakup specjalistycznych radiowozów straży miejskiej służących pomiarom jakości powietrza czy rozbudowa tras rowerowych.
To wszystko działania miasta, które wpływają na poprawę jakości powietrza, nawet jeśli nie w bezpośredni w sposób - mówi.
W przesłanych nam przez Urząd m.st. Warszawy danych, wydatki na rzecz ochrony powietrza w Warszawie prezentują się następująco:
Ochrona powietrza w Warszawie mat. prasowe Urzędu m.st. Warszawy
Ochrona środowiska mat. prasowe Urzędu m.st. Warszawy
Ochrona powietrza mat. prasowe Urzędu m.st. Warszawy
Jak podkreśla Tomasz Demiańczuk, na walkę z zanieczyszczeniem powietrza Warszawa w przyszłym roku wyda 1, 2 miliarda zł, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca - ok. 693 zł.
Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie według ratusza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. - Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy” - informuje miasto.
Budżet Programu wynosi 16 miliardów złotych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie samizobaczcie.pl.