Prawnicy z UW protestują przeciwko naruszaniu wolności obywateli. Pawłowicz: "To obraza uczelni"

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW przyjęła uchwałę w sprawie naruszania ładu konstytucyjnego przez władze RP i apelują o zwołanie kongresu. Krystyna Pawłowicz z PiS: "To obraza prestiżu akademii".

Według pracowników naukowych z UW, którzy podpisali się pod uchwałą, najbardziej niepokojącym zjawiskiem w Polsce jest m.in. sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz naruszanie wolności obywatelskich. W związku z tym apelują o zwołanie kongresu prawników polskich.

Obawy prawników

Treść uchwały opublikował na Twitterze jeden z pracowników naukowych UW, Maciej Syska. Jak czytamy w postanowieniu, wymienione "działania rządu grożą powstaniem pozakonstytucyjnego, autorytarnego porządku ustrojowego". 

W uchwale mowa m.in. również o: 

 • sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego stojącego na straży nadrzędnych norm konstytucji, co prowadzi do demontażu demokratycznego państwa prawnego i pozbawia obywateli realnej ochrony ich konstytucyjnych praw i wolności;
 • nie wykonywaniu przez głowę państwa i rząd wyroków Trybunału Konstytucyjnego i przypisywaniu sobie przez Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów prawa oceny ich poprawności, do czego nie mają konstytucyjnego umocowania;
 • stałym naruszaniu zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianiu publicznej debaty w sprawach fundamentalnych dla obywateli, czego przykładem jest procedura dokonywania zmian w ustawach o systemie oświaty czy o podatku dochodowym;
 • naruszaniu wolności obywatelskich poprzez ograniczanie prawa do zgromadzeń publicznych (ustawa w toku prac parlamentarnych), pozbawieniu mediów publicznych pluralistycznego charakteru oraz rozszerzeniu ingerencji w życie prywatne obywateli w drodze nowelizacji ustawy o policji".

Pawłowicz: "Antyrządowy zjazd"

Przyjęcie uchwały skomentowała również Krystyna Pawłowicz z Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem zarówno zjazd, jak i uchwała są przykładem pogwałcenia akademickich standardów. I zostaną wykorzystane, by szkodzić Polsce w relacjach międzynarodowych.

Oto skutki zablokowania lustracji na uczelniach, które stały się - niestety - ośrodkami często działań antypolskich i antydemokratycznych, krzewiącymi różne ideologie lewackie.

Uważa również, że: "przyłączenie się do antypolskiego buntu pokazuje, że także środowisko prawników akademickich wraz z nastaniem polskiej władzy utraciło 'konfitury'".

Wydział nie angażuje się w kwestie polityczne

Uchwałę skomentowały również władze uczelni. Twierdzą, że została zainicjowana przez władze wydziału.

Wydział nie angażuje się w kwestie polityczne. Uchwała została przyjęta większością głosów, choć nie bezwzględną większością - powiedział polsatnews.pl kierownik sekcji informacji, promocji i rozwoju WPiA UW Paweł Piwowar.

Na 179 uprawnionych za uchwałą zagłosowało 50 członków, 25 było przeciw, 29 wstrzymało się od głosu. 

Więcej o:
Komentarze (344)
Prawnicy z UW protestują przeciwko naruszaniu wolności obywateli. Pawłowicz: "To obraza uczelni"
Zaloguj się
 • kajetan907

  Oceniono 370 razy 362

  Czy ta biedna kobieta ma świadomość tego że PISlam nie będzie rządził już zawsze.

 • vichama

  Oceniono 349 razy 337

  "Mój Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończyłam i na którym 36 lat wykładałam"
  ========================
  I to jest właśnie "obraza prestiżu akademii", nad którą niewątpliwie boleje każdy jej absolwent, obecni studenci oraz władze... Nic gorszego nie mogło się tej uczelni przytrafić, niż wykładowca i absolwent w osobie tego dzikusa.

 • arwena2010

  Oceniono 302 razy 298

  Pawłowicz? Kto to? Bo kojarzę tylko z żarciem i mlaskaniem na sali sejmowej.

 • cedet

  Oceniono 271 razy 265

  Przecież ta PROFESUR ma większą wiedzę od PROFESORÓW. Taka ZAPCHAJDZIURA (profesor uczelniany) zachowuje się jak zwykła PRZEKUPKA NA TARGU ZA CZASÓW PRL. Pewnie tam POBIERAŁA NAUKI.

 • lodzermensz1

  Oceniono 264 razy 260

  "Mój Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończyłam i na którym 36 lat wykładałam"
  Wielce szanowna Pani poseł, sądzę że dla każdego przyzwoitego wydziału prawda na każdej przyzwoitej uczelni, pani oświadczenie powinno być powodem do wstydu. Pani zwyczajnie kompromituje tę dyscyplinę (do spółki z panem Piotrowiczem).
  Skutkiem zablokowania lustracji jest to, że pani pod rękę idąc z panem Piotrowiczem niszczy porządek konstytucyjny w kraju.

 • antoszek22

  Oceniono 207 razy 205

  Lustereczko powiedz przecie kto jest najgłupszym prawnikiem na świecie ?

  Panienka nie potrafi policzyć do 14, głosuje za sfałszowanymi uchwałami, ale dla równowagi mogłaby startować na miss Piggy
  Przyroda nie lubi nierównowagi.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 192 razy 188

  Śmierdząca cebulą i uchlapana majonezem z sałatki pawłowicz to prawdziwa twarz rządzącej sekty.

 • rggg

  Oceniono 180 razy 178

  Chyba pani Pawłowicz niezbyt uważnie słuchała wykładów na tym Uniwersytecie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX